آخرین اخبار از حداقل دستمزد سال 99 – تجارتنیوز

در شیوه نامه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ که اخیرا از سوی وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شده آمده است که یکی از ویژگی های سال تحصیلی جدید در جهان و کشور عزیزمان، نگرانی از شیوع بیماری کووید ۱۹ است و اظهار نظرها حاکی از ضرورت برنامه ریزی برای وضعیت های متغیر است. یک داستان هم در بیشتر نقاط جهان بهویژه در اقتصادهایی که میزان تقاضای کار در آنها بیشتر از عرضه است تکرار میشود؛ داستان مقاومت کارفرمایان در برابر افزایش حداقل دستمزد، اصرار کارگران و تشکلهای کارگری برای افزایش مزد و بهرهبرداری سیاستمداران به بهانه حداقل دستمزد. اما داستان حداقل دستمزد تنها این نیست؛ سر و صدا و جنجال بر سر حق و حقوق کارگران تا حدی با انگیزههای سیاسی هم به راه میافتد.

بازسازی اعتماد عمومی: اگر وحدت مردم و اتحاد جریانات سیاسی مختلف موجب پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 شد اما این «وحدت» که بهمثابه راهبرد انقلاب اسلامی در هدایت و مدیریت کشور بود در این سالیان بهشدت دچار آسیبهای جدی شده است. علی ساری در گفتوگو با ایسنا، اظهار کرد: براساس مصوبه جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که به امضای رئیسجمهور رسید، سهمیه ۵ درصدی به تمام داوطلبان مناطق سیلزده کشور تعلق میگیرد. آیت اسدی در گفتوگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: امشب بعد از سه جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال 1400 در دویست و نود و هفتمین جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت و حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعد از بحثهای فراوان در نهایت به این نتیجه رسیدند و تصویب کردند که حداقل حقوق کارگران برای سال آینده با 39 درصد افزایش به 26 میلیون و 554 هزار و 935 ریال افزایش یابد.

علیرغم تلاش نمایندگان کارگری برای متقاعد کردن کارفرمایان، به دلیل اختلاف شدید در خصوص اعمال افزایش دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان روی پایه حقوق کارگران جلسه دستمزد به رأی گیری اعضا کشیده شد و در نهایت با توجه به ترکیب شورای عالی کار، افزایش پایه حقوق کارگران ۲۱ درصد تصویب شد. مبلغ عیدی کارکنان در سال گذشته حدود ۹۳۲ هزارتومان و برای امسال حدود یک میلیون و ۷۸ هزار تومان پیشبینی شده که باید در نهایت با تصویب هیأت دولت پرداخت شود.

مبلغ قطعی پاداش پایان سال به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید. رقم قطعی افزایش به تصویب شورای عالی کار خواهد رسید. مرکز پژوهشهای مجلس نیز هزینه خانوار را رقم مشابهی اعلام کرده بود. مزد ماهانه کارگران با بعد خانوار ٣.٣ نفر نیز ٣٧.۵ درصد رشد داشته است. بررسی حقوق کارگران در سال ٩٩ نشان میدهد که حداقل دریافتی ماهانه خانوار ٣.٣ نفری، ٢ میلیون و ٧۴٩ هزار تومان است. بر اساس تصمیم هیئت وزیران، حقوق شاغلین دستگاههای اجرایی در سال 1399، ۱۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش یافته به طوری که پس از افزایش مذکور، حکم حقوقی آنان از 28 میلیون ریال کمتر نخواهد بود. میزان پرشدگی سدهای کشور در حدود یک هفته پیش، ۳۷ درصد بود و بارشهای اخیر که در برخی مناطق کشور تبدیل به سیلاب شد، موجب افزایش یکدرصدی ذخایر آب سدهای کشور شده؛ به طوری که درحال حاضر ۳۸ درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور پر و ۶۲ درصد این ظرفیت خالی است.

تورم نقطه ای فصلی نشان می دهد که تورم در سال 99 حالت صعودی داشته است، به طوری که تورم نقطه ای فصلی در بهار 99 از 18 درصد به بالغ بر 67 درصد در زمستان رسیده است. آئین نامه و مقررات انضباطی: در صورتی که کارگر یا کارمند توجهی به آئین نامه انضباطی و نکات و مقرراتی که در ابتدای کار توضیح داده اند، نکند و تخلفاتی را در محیط کار انجام دهد، کارفرما باید موضوع رخ داده و درخواست اخراج کارگر را با هیئت ها و مراجع حل اختلاف در میان بگذارد و در صورت مثبت بودن رای اعضاء هیئت حل اختلاف، می تواند اقدام به فسخ قرارداد کار کند.

ثریا روزبهانی-همشهری محله: رئیس اداره تصادفات پلیس راهور فاتب با بیان این آمار به وضعیت تصادفات موتورسواران در سطح معابر شهر تهران اشاره کرد و گفت: «بر اساس بررسی آمار تصادفات منجر به فوت معابر شهر تهران از ابتدای سال تاکنون حدود ۴۶ درصد از متوفیان مربوط به موتورسیکلتسواران است. سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: از ابتدای فروردین تا پایان مردادماه امسال هفت هزار و ۳۲ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند، این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که آمار تلفات شش هزار و ۳۳۱ نفر بود، ۱۱.۱ درصد افزایش یافته است. حقوق فروردین ماه 99 یک کارگر ( با یک فرزند و بدون سابقه در کارگاه ) : ۲۵.۸۰۱.۵۰۶ ریال خواهد بود.

بجای حق مسکن بهتر بود پایه حقوق رو افزایش بدهند و یه فکری هم بحال اشخاصی که بیمه بیکاری دریافت میکنن بکنند… همچنین پایه سنوات از 100 هزار تومان به 140 هزار تومان افزایش مییابد که 40 درصد افزایش خواهد داشت؛ حق اولاد برای دو فرزند 3 میلیون و 452 هزار و 141 ریال و در مجموع دریافتی یک کارگر برای سال آینده ماهانه حداقل 41 میلیون و 907 هزار و 77 ریال خواهد بود. نتیجه بررسی ها بیانگر این است که مجموع حقوق کارگران در سال های ٩٨ و ٩٩ در آیتم های مختلف قابل توجه بوده است به گونه ای که حداقل مزد ماهانه کارگران ۵٧.۵ درصد، پایه سنواتی ١٨٧.٣ درصد، حق اولاد ۵٧.۵ درصد، کمک هزینه ١٨٣.٣ درصد و کمک هزینه مسکن ١۵٠ درصد افزایش یافته است.

این کمیسیون متشکل از نمایندگان کارفرما، کارگران و اساتید دانشگاه است. گفتنی است، در ضوابط مالی ناظر بر تنظیم لایحه بودجه سال 1398 ابتدا افزایش حقوق و دستمزد مشمولین قانون کار و مستمریها بیست (20) درصد تعیین شده بود که بعد از تغییر رقم افزایش حقوق کارمندان دولت در روند بررسی بودجه در مجلس، میزان افزایش حقوق کارگران نیز در جلسات شورای عالی کار تغییر کرد. تعیین مقدار افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت برای سال آینده جهت ورود به صفحه اصلی اخبار میزان افزایش حقوق کارکنان اینجا کلیک نمایید جهت ورود به صفحه اخبار حقوق کارمندان دولت اینجا کلیک نمایید خبر 4 بهمن 1400: حداقل حقوق کارکنان دولت برای سال آینده 5 میلیون و 600 هزار تومان تعیین شد عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس از تعیین مقدار افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت برای سال آینده در این کمیسیون خبر داد.

این رقم در سال جاری دو میلیون و 800 هزار تومان تعیین شده بود. یوسف عباسی در گفت وگو با ایرنا میزان بارندگی شبانه روز گذشته در لارستان را حدود ۷۳ میلیمتر عنوان کرد و گفت: این در حالی است که کل میزان بارش های سال زراعی گذشته در این شهرستان کمتر از ۱۷ میلیمتر بوده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بینالملل سازمان پزشکی قانونی کشور، در هفت ماهه سال جاری ۱۰ هزار و ۲۶۶ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۹.۲ درصد بیشتر شده است.

محمد علی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بعد از نشست با مدیران بورسی در جمع خبرنگاران بیان کرد: نتیجه جلسه این بود که همراهی تمام نهادهای مالی برای تقویت و توسعه و رونق بازار لازم است. باشگاه خبرنگاران جوان – متوسط بارش کشور براساس ایستگاههای دریافتی به ۱۱۰ میلی متر رسیده که از این رقم ۲۷ میلی متر طی سامانه اخیر کشور به ثبت رسیده است، این را مدیر کل دفتر داده ها و اطلاعات آب کشور گفته است. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ معاونت برنامهریزی و توسعه منابع، پیرو بخشنامه سازمان اداری و استخدامی کشور، «دستورالعمل همسانسازی حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کار معین (مشخص) با کارمندان پیمانی» را جهت اطلاع و اقدام لازم به ادارات کل آموزشوپرورش استانها، ابلاغ کرد.

افزایش درصدی حقوق کارمندان به صورت پلکانی است جهت ورود به صفحه اصلی اخبار میزان افزایش حقوق کارکنان اینجا کلیک نمایید جهت ورود به صفحه اصلی اخبار کارمندان اینجا کلیک نمایید خبر 25 دی 1400: ترکیبی از عدد ثابت و درصد برای افزایش حقوق کارمندان عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره پیشنهاد دولت برای افزایش حقوقها در سال آینده گفت: دولت قصد دارد یک عدد ثابتی به حقوق همه افراد اضافه شود و یک درصدی نیز نسبت به حقوق همه افراد افزایش صورت بگیرد که حدود ۱۰درصد در نظر گرفته شده است. بالاترین تورم فصلی در بخش های اصلی، در بخش «فعالیت های اداری و خدمات پشتیباتی» با تورمی معادل با 16.5 درصد رقم خورده است، در جایگاه دوم نیز «فعالیت های خدماتی مربوط به جا و غذا» با تورم 16.3 درصدی قرار دارد.

به گزارش اقتصادنیوز تورم نقطه به نقطه رقم خورده در سال 99 بر اساس شاخص قیمت تولید کننده، 67.5 درصد رقم خورده است. همچنین تورم برآورد شده بر اساس شاخص قیمت تولید کننده در تمامی بخش های اصلی اقتصاد در سال 99، نسبت به سال 98 در اعداد بالاتری قرار دارد. و – تمامی موسسات، شرکتهای دولتی و دستگاه های اجرایی از جمله شرکتهای دولتی مستلزم ذکر یا تصریح نام مانند شرکتهای تابعه وزارت نفت ، و شرکتهای تابعه سایر وزارت خانه ها، بانک ها، بیمه های صدا و سیما و سایر شرکتهای که به نحوی دارای قوانین ومقررات خاص پرداخت حقوق و مزایا هستند موظفند با استناد به ماده (۷۵) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) افزایش اعتبار حقوق، دستمزد و مزایای کارکنان خودرا در بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۹ مطابق افزایش مندرج در جزء (الف) بند (۲)، و با رعایت بخشنامه های شورای حقوق و دستمزد و مقررات تعیین شده در بودجه سال پیش بینی نمایند.

نمایندگان همچنین با رای به ردیف ۵ بند الف مقرر کردند در اجرای ماده (۳۰) قانون برنامه ششم توسعه و در راستای رفع تبعیض حقوق شاغلان دستگاههای اجرائی و ماده (۷۱) قانون احکام دائمی برنامههای توسعه کشور مصوب ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۵ و بندهای (ت) و (ث) ماده (۷) قانون برنامه ششم توسعه کشور، هرگونه تصویبنامه، بخشنامه، دستورالعمل، تغییر تشکیلات، تغییر ضرأیب، جداول حقوقی و طبقهبندی مشاغل و افزایش مبنای حقوقی، اعطای مجوز هرنوع استخدام و بهکارگیری نیرو و همچنین مصوبات هیأتهای امناء و نظایر آن در دستگاههای اجرائی مشمول ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه و همچنین سازمان انرژی اتمی (به استثنای مشمولین قانون کار جمهوری اسلامی ایران) و دستگاههای اجرائی مشمول ماده (۱) قانون احکام دائمی برنامههای توسعه کشور، منوط به تأمین اعتبارات مورد نیاز و رعایت ترتیبات مندرج در ماده (۷۴) قانون مدیریت خدمات کشوری و بند (ج) ماده (۷) قانون برنامه ششم توسعه (أخذ مجوز مکتوب از سازمان برنامه و بودجه کشور) میباشد.