آخرین اخبار «دولت باراک اوباما

بر اساس ارزیابی اطلاعاتی آمریکا، در صورت تهاجم گسترده زمینی روسیه به اوکراین، کییف پس از ۴۸ ساعت اشغال و دولت ولودیمیر زلنسکی سرنگون خواهد شد. به گفته این مقامها، کرملین طرحهای مختلف از جمله حمله زمینی محدود یا اشغال کامل اوکراین را بررسی کرده است.

ما عملیاتها علیه نظامیان ارتش سوریه و روسیه در استان درعا را ادامه میدهیم. که به صورت خلاصه ایالات متحده یا آمریکا خوانده میشود، یک کشور مستقل در آمریکای شمالی میان کشور کانادا و مکزیک و اقیانوس اطلس و آرام است.

در همین راستا سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، به عنوان کشوری که در صدد دستیابی به جایگاه اول منطقهای در عرصههای اقتصادی، علمی و فنآوری در یک افق بیست ساله است، ضرورتاً نیازمند طراحی و تدوین یک سیاست خارجی منسجم با رویکرد هویت اسلامی- انقلابی، الهام بخش و توسعه گرا و بر اساس تعامل سازنده با محیط خود است. رسانهها و مقامهای کشورهای غربی در روزهای گذشته روسیه را به اعزام نزدیک به ۱۰۰ هزار نیرو به مرز با اوکراین متهم کرده و مدعی شدهاند ممکن است روسیه در آینده نزدیک قصد حمله به اوکراین داشته باشد.

از جناب آقای بهزاد احمدی، معاون محترم پژوهشی مؤسسه ابرار معاصر تهران، که پیشنهاد این بازبینی را ارائه فرمودند کمال تشکر را دارم. این دکترین بیشتر یادآور خطمشی جان کوئینسی آدامز، (ششمین رئیس جمهوری ایالات متحده و وزیر امورخاجه جیمز مونروئه) است که در تدوین دکترین مونروئه به وی کمک کرد .(Sick, 2014: 3) همه کسانی که با اوباما همکاری نزدیکی داشتهاند میگویند که اوباما از اصول واقعگرایانه پیروی میکند.

آنچه دولت دوازدهم در چهار سال گذشته انجام داد از جهاتی در تاریخ سیاسی معاصر کشور بیسابقه بوده است؛ با وجود همه کاستیها، گرانیها، اشتباهها، نقدها و معایب، هنر اداره کشوری جند ده میلیونی بدون پول نفت در کارنامه این دولت باقی خاوهد ماند؛ این تجربه نه تنها متعلق به قوه مجریه بلکه دارایی ارزشمند نظام جمهوری اسلامی و همه مردم ایران است؛ دولت سیزدهم میتواند با توجه به این تجربه بیهمتا مسیر هموارتری را در جهت گشایش معضلات کنونی کشور بپیماید.

از سال گذشته تا کنون که اسرائیل وارد فاز اجرایی نمودن سامانه دفاع ضد موشک “گنبد آهنین” شده است، تبلیغات بسیاری بر روی غیر قابل خدشه و نفوذ بودن آن نمود به طوری که آن را کار آمد ترین پوشش ضد موشک در جهان نامید. این موشک هنوز در یک کارزار واقعی مورد آزمایش قرار نگرفته است هرچند پس از شلیک 40 فروند موشکScud-C عراقی در جریان نبرد خلیج فارس به سال 1991 به سمت اسرائیل، انگیزه ی ساخت چنین سیستم دفاعیايي به وجود آمد.

اولین شکست عملی ارتش اسرائیل در جنگ 33روزه با حزب الله رقم خورد، نه فقط به خاطر این که مرزی در این جنگ جابجا نشد و یا سرزمینی به تصرف نیروهای صهیونیست در نیامد، بلکه بیشتر به دلیل این که سرزمین هایی که مورد حمله راکتی و موشکی حزب الله قرار گرفته بود از شدت ترس مردم و تخلیه سکنه از شهر، به سرزمین ارواح شبیه شده بود.

این موشک تنها مورد استفاده نیروهای دفاعی اسرائیل است و یکی از اهداف آن دفاع از خاک اسرائیل در مقابل موشکهای بالیستیک ایران همچون موشکهای شهاب1،2و 3ایران است. بعدتر، نه تنها این اتفاق بصورت عملی نمی افتد بلکه بیش از ۲۵۰۰ نفر از معترضان در ماه های پس از این قیام بازداشت و اعدام شدند. ممکن است شما با فردی دوستی کنید که به شما آسیبی هم برسد اما ارزش آن دوستی و رفاقت بیش از این سمتها و جایگاهها باشد.

نیویورک تایمز ماه پیش گزارش داد که دولت اوکراین نظامیان خود را به منطقه ویژه چرنوبیل اعزام کرده است. در اینصورت باید متحدان و شرکای خود را برای انجام اقدام جمعی بسیج کنیم. شیخ صبری در این باره گفت: «یورش به خانه ما اقدام تحریک آمیز عامدانه و دخالت در امور مسجد الاقصی است. تام پرز گفت: جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری پیروز خواهد شد و با مردم آمریکا صداقت دارد.

سیستم دفاع هوایی پیکان از موشکهای مافوق صوت رهگیر ضدموشک پیکان، رادار هشدار سریع صنوبر سبز Elta EL/M-2080، مرکز فرماندهی، مراقبت، ارتباط و اطلاعات لیموی طلایی و مرکز کنترل شلیک فندق قهوهای تشکیل میشود و قابلیت حملونقل را دارد.

دونالد ترامپ رئیسجمهور سابق آمریکا ادعای خود درباره حصول توافق با ایران «ظرف یک هفته» را تکرار کرد. آمریکا و متحدانش با دستاویز قرار دادن این حمله خیالی، تحریمهای سنگینی علیه روسیه آماده کرده و شمار نیروها و تجهیزات نظامی خود را در شرق اروپا افزایش دادهاند.

ناامیدی از بهار پراگ صدها هزار تن از شهروندان چکسلواکی را روانه کشورهای غربی کرد. او افزود، برآوردهای آمریکا نشان میدهد که اوکراین ممکن است بین ۵۰۰۰ تا ۲۵ هزار تلفات نیرو داشته باشد، در حالی که تلفات نظامیان روس ممکن است بین ۳۰۰۰ تا ۱۰ هزار تن باشد و تلفات غیرنظامیان هم بین ۲۵ هزار تا ۵۰ هزار ارزیابی میشود.

اما پس از گذشت مدتی به تدریج واکنشها نسبت به ناکارآمدی سیستم گنبد آهنین صهیونیستها شدت گرفت و در این بین یکی از درجهداران ارشد صهیونیست از مقام خود خلع و سیستم پدافندی پاتریوت در حیفا مستقر شد تا از این شهر بندری در برابر موشکها و پهپادها محافظت کند.

اما در دوران دونالد ترامپ ضمن تاختن پررنگ تر بر چین و روسیه، دوباره خاورمیانه به نقطه کانونی نگاه ایالات متحده بازگشت. شایان توجه است در عملیات مذکور از نسل جدید این سیستم یعنی PAC-۳ وموشکهای باهدایت پیشرفته تر استفاده شده بود. پهپادی که توسط حزبالله به سرزمینهای اشغالی فرستاده شده بود، دارای فناوری پیچیدهای بود که صهیونیستها در گام نخست موفق به شناسایی آن نشده بودند به طوری که به فاصله ۴۰ کیلومتری دیمونا نیز رسیده بود و توانسته بود از این تاسیسات اتمی تصویربرداری کند.

مقامهای غربی مدعی هستند که این رزمایش میتواند پوششی برای حمله مسکو به اوکراین باشد که این حمله میتواند به صورت مستقیم یا از طریق سرزمینهای بلاروس انجام شود. حربه های تبلیغاتی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با استفاده از شیوه های پیچیده،توسط افراد حرفه ای و کارآزموده،از طریق خبرگزاری ها،روزنامه ها،مجلّات بین المللی و شبکه های رادیو و تلویزیون اجرا می شود.

باید اندوهگین بود از تضاد بین کلمات خوشایند در این اسناد و آنچه در عمل توسط مردی که نامش در پای این اسناد آمده، اجرا می شود. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری رسا، نظامیان رژیم اشغالگر قدس امروز یکشنبه به منزل «شیخ عکرمه صبری»، خطیب و امام جماعت مسجد الاقصی در قدس اشغالی یورش بردند. نظامیان اسرائیل از آغاز ماه ژوئن 175 فلسطینی را به بهانههای مختلف در کرانه باختری و قدس شرقی بازداشت کردهاند.

یک سال بعد، امیر پرتس، وزیر وقت جنگ اسرائیل اعلام کرد که کمپانی اسرائیلی رافائل که تولیدکننده تجهیزات نظامی است، برای مقابله با تهدیدهای آینده یک سپر دفاع موشکی جدید خواهد ساخت، که لااقل جلوی حمله راکت های مقاومت را تا عمق سرزمین های اشغالی را از مهاجم بگیرد، تکمیل و گسترش سپر دفاعی جدید، چند سال زمان برد و نهایتا اوایل سال ۲۰۱۱ به خدمت گرفته شد.

آرو، یک سیستم ضد موشکهای بالستیک است که برای اولین به تاریخ 7 نوامبر 2002 بار در پایگاه هوایی Palmachim (پايگاهي هوايي در اسرائیل) به نمایش عموم گذاشته شد. در سال ۲۰۰۵ موشک ختس-۲ علیه موشک بالیستیک مشابه شهاب-۳ با موفقیت آزمایش شد، ولی هیچ گاه این سیستم ضد موشک علیه حمله موشکی در زمان جنگ، امتان خوبی از خود نشان نداد.

اولین مجموعهی لانچر آرو در سال 2000 عملیاتی شده است. تحریم کردن در بسیاری از کشورهای پیشرفته راهی برای سازندگی و پیشرفته. دولت ترامپ مدعی است که تجهیزات پزشکی از تحریم ها معاف هستند، اما در عمل مجازات های تعیین شده برای شرکت هایی که با ایران در تعامل هستند، مانع از تامین این اقلام می شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه اِسکوپ ترِید، «میلوش زمان» رئیسجمهور کشور چک امروز یکشنبه در سخنانی اعلام کرد که با اعزام نظامیان ناتو به اوکراین مخالف است.