آخرین اخبار «مصاحبه احمدی نژاد

اما انتقال این عملیاتها به خارج از مرزهای ایران و بویژه عراق، ممکن است گروههای الحشد الشعبی عراق و هستههای وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شاید «حزبالله» را نیز تشویق کند که همین کار را انجام دهند، یعنی “به اهداف اسرائیلی در سراسر جهان حمله کنند”.

به نظر من باید یک دوری و دوستی در دستور کار قرار دهیم که خود را نه وابسته به قطر و ترکیه کنیم و نه دشمنی جدی با آنها داشته باشیم. در کنار این تسهیلات بانک مسکن، شورای پول و اعتبار مصوب کرد تا بانکهای تجاری نیز بعد از چند سال ممنوعیت به ارائه وام مسکن وارد شده و از در سه سطح 50 ،40 و 60 میلیون تومانی نسبت به پرداخت تسهیلات مسکن اقدام کنند که البته بانکهای تجاری با وجود گذشت چند ماه از این مصوبه هنوز به طور جدی به دلیل عدم وجود نقدینگی لازم تسهیلاتی در این رابطه ارائه نکرده اند.

اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک» در تحلیلی بر بیفایده بودن ادعای صهیونیستها در زمینه حمله به تاسیسات هستهای ایران نوشت، علاوه بر چالشهای عملیاتی در اجرای چنین حمله نظامی، بهویژه با توجه به استقرار یگانهای زمین به هوا توسط نیروهای ایران که عمدتاً بر اساس سامانه موشکی «اس-۳۰۰» و سامانههای بومی مانند «باور-۳۷۳» و «سوم خرداد است، تل آویو با چالشهای راهبردی دیگر پیش روست.

متاسفانه اکنون جمهوری اسلامی ایران این تصور را دارد قطر کنونی با قطر گذشته فرق کرده است یا دیگر جریانهای اسلامی ضد آمریکایی در منطقه مانند طالبان می توانند همراه و متحد استراتژیک ایران باشند.

آمریکایی ها در این دوره فعالیت های محدودی مانند ایجاد جاده هایی از کابل به جلال آباد و تورخم و از کابل به قندهار و یک فرودگاه نظامی در قندهار انجام دادند.

ضمنا اگر یک جریان اسلام گرا در منطقه شکل بگیرد که زیر نظر جمهوری اسلامی ایران نباشد قطعاً در آینده میتواند بزرگترین تهدید را برای همین ایران ایجاد کند؛ واقعیتی که استالین به خوبی تشخیص داد.

اکنون دوحه این تصور را دارد با حمایت از طالبان میتواند حوزه نفوذی را برای خود در آسیای میانه ایجاد کند و یا به موازاتش توان چانه زنی و وزن دیپلماتیک خود را بالا ببرد در صورتی که قطعاً در میان مدت این خود قطری ها هستد که بزرگترین شکست خورده سیاست خودشان خواهند بود.

اصل امت است هر کجا این ارتباط با امت وجود دارد آن نظام اسلامی است. کشور های اروپای شرقی نسبت به بخش غربی توریستپذیری کمتری دارد اما این به آن معنی نیست که مکان دیدنی کمتری در آن وجود دارد. فیصل بن فرحان با اتهام زنی به یمنیها در نپذیرفتن آتشبس پیشنهادی ریاض، مدعی شد: پیشنهاد مذکور همچنان روی میز قرار دارد.

بنابراین نمی توان روی این کشورها حساب باز کرد. یعنی بازیگرانی جعلی با تاریخی نه چندان طولانی که پایه، بنیان و ریشه ثابت سیاست و دیپلماتیکی در ارتباطات با دیگر کشورها ندارند.

نظر آهاری، دستیار وزیر و مدیرکل آمریکا وزارت امور خارجه هم در این جلسه با تاکید بر اینکه دیپلماسی اقتصادی بخش مهم و غیرقابل تفکیک سیاست خارجی است و وزارت خارجه موظف است زمینه تحقق آن را فراهم کند، در رابطه با روابط ایران و کانادا گفت: اگرچه دولت کانادا روابط تاریخی خوبی با ایران داشته اما حتی وقتی این روابط در اوج خود بوده هم به دلیل حجم بالای تجارت کانادا با آمریکا و همینطور مسافت زیاد میان دو کشور، کانادا هیچ وقت جز ۵ شریک نخست تجاری ایران نبوده است.

افزون بر آن در روابط بینالملل ما با دو دسته کشور روبه رو هستیم؛ کشورهایی ریشهدار با عقبه و قدمت تاریخی و سیاسی طولانی و کشورهای بی ریشه و بی هویت.

قطری که تا همین چند سال گذشته مادر داعش و النصره بود و شبکه الجزیره محور و کانون حملات رسانه ای علیه ایران را بر عهده داشت و طی دو سه سال اخیر به دوست ما بدل شده است قطعاً میتواند در آینده دوباره تغییر نقش بدهد. از این رو مطمئن باشید قطری که تمام هزینه تولید فرزند نامشروعی به نام داعش و النصره را داد و نهایتاً شکست خورد از حمایت مالی، تسلیحاتی و دیپلماتیک طالبان در افغانستان هم شکست خواهد خورد.

به قول شما همین قطر یک زمان تمام پول و انرژی خود را برای تولد موجود شومی به نام داعش و النصره گذاشت، بعد از شکست این سیاست و اختلافات با عربستان، بحرین، امارات و مصر ناچار به دامان ایران بازگشت، اکنون هم که به دنبال احیای طالبان در افغانستان است.

شما که سخنرانی محمد مرسی به عنوان اولین رئیس جمهور بعد از حسنی مبارک در تهران را در زمان کنفرانس غیرمتعهدها در شهریور ۱۳۹۱ یعنی ۹ سال پیش یادتان هست. متاسفانه جمهوری اسلامی ایران به جای آنکه توجه خود را صرف کشورهایی کند که برای ایران آسیب و ضرری نداشته اند عملا درگیر بازیگران بیهویتی شده است که گاهی مستقیم و آشکارا به فکر تقابل با ایرانند و گاهی هم در لباس دوستی و پنهانی علیه تهران توطئه می کنند.

در صورتی که جا داشت به جای قطر ما روابطمان را با اردن هاشمی، مصر، مراکش و دیگر کشورهای این چنینی ارتقا میدادیم. در این نگرش بر ساخت اجتماعی واقعیت تاکید می­شود جهان چیزی تلقی می شود که ساخته و ابداع شده و نه چیزی که بتوان آن را طبیعی، مسلم ویا موجودی از قبل داده شده فرض کرد. اتفاقا تهران باید به سمت احیای روابط با مصر در زمان السیسی برود، نه به فکر بازگشت کسانی مشابه محمد مرسی باشد.

چون طالبان در کوتاه مدت بستر و فضای لازم برای قدرت گیری دیگر گروه های رادیکال، افراطی و تروریست در افغانستان را فراهم می کند و به تبع آن امنیت جمهوری اسلامی ایران به گونه ای درگیر خواهد کرد تهران دیگر فکر نفوذ در خاورمیانه عربی را از ذهن پاک می کند.