آخرین اخبار «کشور های غربی

خاصه نمایندگان جمهوریخواه که از همین حالا به طرق مختلف با بهرهگیری از اقداماتی همچون ارائه طرحهای متعدد، نگارش نامه و موضعگیریهای شفاهی علیه ایران آمادگی خود را برای متلاشی کردن هرگونه توافق احتمالی ابراز کردهاند. در دوران انقلاب تفسیر جدیدی از نهضت امام حسین ارائه شد.گروه های مختلف ایرانی تلاش نمودندتا تمثیل سیاسی جدیدی از عدالت گرایی شیعی ارائه دهند از نظر آنان نهضت امام حسین ماهیتی عاطفی، قیامت نگر و شهادت طلبانه دارد و از سوی دیگر در چارچوب قلمروهای متمایز خوب و بد قرار می گیرد.عنصر شیعی که بر تکلیف گرایی تاکید دارد، خطرات فراروی خود را می پذیرد؛ البته خطراتی را که منشاء رمانتیک دارند.

مدلهای شبیهساز در سالهای 2002 و 2012 مدعی بودند که ایالات متحده یا در جنگ با ایران شکست میخورد یا در حالی که متحمل ضررهای سنگین میشود، موفقیت اندکی به دست می آورد.

فارغ از ابعاد و پیامدهای اجرایی اقدام اخیر امریکا در معافیت تحریمی صادر شده، موضعگیری سخنگوی وزارت خارجه امریکا وجه آشکاری دارد که در تداوم بخشیدن به سیاست کجدار ومریز واشنگتن برای گرفتن دست بالا در مذاکرات نمایان شده است. این موضعگیری صریح «رابرت مالی» در گفتوگو با شبکه «اماس انبیسی» که «دولت کنونی نمیتواند تضمین کند که دولت بعدی امریکا از توافق خارج نخواهد شد»، به یکی دیگر از مهمترین گرههای جاری در مذاکرات وین یعنی موضوع «تضمین» اشاره دارد.

پیدا بود که این وضعیت در دوره «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور بعدی امریکا که تمایل خود به خروج از این توافق را عملی کرد و آن را با تحریمهای فزایندهای تکمیل کرد، پیچیدهتر شود. این مباحث یک حقیقت اساسی را تصدیق می کند: با توجه به اینکه برجام در آستانه فروپاشی است، در صورتی ادامه وضعیت کنونی، اکنون هیچ مانع اساسی میان ایران و سلاح هسته ای قرار ندارد و این یک شکست بزرگ برای ایالات متحده خواهد بود – شکستی که بیشتر به پای دونالد ترامپ نوشته شود- و از دولت بایدن کاری برای جلوگیری از هسته ای شدن ایران بر نمی آید.

یک حمله نظامی هیچ کاری برای نجات توافق یا بازدارندگی ایران از ساخت بمب انجام نمی دهد -آن هم مشروط به این که واقعا چنین اهدافی در کار باشد. در جنگ اقتصادی ایران هیچ آتش بسی وجود نداشته است. حالا در شرایطی که ایران با یک برنامه مدون، شرط ازسرگیری تعهدات برجامیاش را رفع مؤثر همه تحریمها اعلام کرده، این امریکاست که دست پیش میگیرد تا برعهدشکنیهای خود خطی از فراموشی نقش زند.

پس از سالها تحریم اقتصادی، حکومت ایران توانایی مقاومت را به دست آورده است. اولی به توانایی ساخت سلاح هسته ای در مدت کوتاه اشاره دارد. دولت بارها علاقه به داشتن سلاح هسته ای را انکار کرده و رهبری فتواهایی مبنی بر ضد اسلامی بودن سلاح های هسته ای صادر کرده است.

نظامیان اسرائیل با یورش به شمال کرانه باختری اشغالی 26 فلسطینی را مجروح کردند. کیوسک بین الملل تابناک: تصاویر ماهوارهای جدید از ادامه حضور پرشمار نظامیان روس در مرز اوکراین، ممنوع شدن پخش موسیقی و سوار کردن زنان بیحجاب از سوی طالبان، حمله به کنسولگری روسیه در اوکراین با بمب آتشزا، طرح ۸ میلیارد دلاری سازمان ملل متحد برای احیای اقتصاد افغانستان و بیانیه مداخله جویانه آمریکا و چهار کشور اروپایی درباره انتخابات لیبی، از مهمترین خبرها و رویدادهای بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

«مت داس»، مشاور سناتور «برنی سندرز» در امور سیاست خارجی در توییتی از تیم فلورنی بابت فراهم کردن زمینههای او در نشست منافقین انتقاد کرده اما در عین حال رفتار فلورنی را هم غیرقابل توجیه دانسته است.

بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در منطقه به اصطلاح شنگن گنجانده شده اند، این امر باعث می شود که شهروندان خود را آزادانه در اطراف همه متحدان حرکت دهند. مکس بوت در یادداشت خود به این نتیجه رسیده که اکنون ترجیح داده می شود «با یک ایران هسته ای زندگی کنیم» تا اینکه اجازه دهیم اوضاع تا حد حمله نظامی و جنگ همه جانبه بالقوه پیش برود.

این موسسه با استناد به اعترافات نظامیان رژیم صهیونیستی در حالی گوشه ای از جنایت های این رژیم را در جنگ 51 روزه علیه غزه افشا کرده که چند روز … حتی یک حمله جزئی علیه ایران احتمالاً یک اقدام تلافی جویانه را آغاز می کند و خطر به راه افتادن یک جنگ همه جانبه بسیار تشدید می شود. او می گفت: دولت اینجانب برای سازش با شرکت سابق تشکیل شده بود بلکه موجودیت آن روی این اصل بود که مملکت آزادی و استقلال خود را بدست آورد.

ایزدی درباره ادعاهای بایدن مبنی بر فرصت دادن به دیپلماسی، گفت: یکی از علاقهمندیهای کشورهای غربی اجماع علیه ایران است؛ آنها تلاش دارند تا روسیه و چین را در این زمینه با خود همراه کنند که از دلایل مذاکرات وین همین موضوع بود. امریکا که ناکامیاش در پیگیری سناریوی فشار علیه ایران، راهکاری همچون بازگشت به برجام را پیش پایش قرار داده است، حالا همزمان با ورود گفتوگوهای وین به مراحل حساس و تعیینکننده، رفع تحریمها را به بازگشت ایران به تعهدات برجامیاش گره میزند.

تحریمهایی که اساساً با اقدام خودخواسته امریکا آن هم در شرایطی که ایران تعهدات هستهای خود را تمام و کمال اجرا میکرد، به اجرا درآمد و سپس با بهانههای دیگری هم بر شمار آن افزوده شد. تنها دقایقی بعد از اعلام همین خبر بود که «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، در توئیتی نوشت: «تا تهران به تعهدات هستهای خود در چهارچوب توافق برجام برنگردد، تحریمهای ایران را لغو نکرده و نخواهیم کرد.» او در ادامه طرح مواضع ادعایی خود هدف از این کار را باز کردن راه کشورهای ثالث برای شرکت در پروژههای ایمنسازی و جلوگیری از گسترش تسلیحات هستهای ایران دانست.

معکوس کردن این سیاست یک تغییر چشمگیر خواهد بود که چندان تصورپذیر نیست. باید دانست یک حمله نظامی کارایی محدودی خواهد داشت و حتی می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. تفکرات غربی بااین نگرش سازگار نیست و تجربه که دولتمردان ایران از این تفکر بدلیل مخالفت با غرب حمایت میکنند و یا حداق می توانند کنار بیایند و در قالب همین تفکر بوده که در زمان شوروی سابق رژیم حقوقی دریای خزر باایران منعقد شده است.

یا اینکه نقش اطلاعاتی در این ترور داشته یعنی اطلاعات لازم در خصوص تردد این دو فرمانده مورد هدف را در اختیار آمریکاییها قرار داده است. این وضعیت، موفقیت حملات نظامی ایالات متحده یا اسرائیل را تضمین نمی کند، حملاتی که بزرگ، پرهزینه و در نهایت ناکام خواهد بود.

به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز»، بایدن در این خصوص تصمیم نهایی را نگرفته و انتخاب کوهن برای این سمت، تا بخشی به افرادی که قصد دارد برای هدایت پنتاگون (وزارت دفاع) و دیگر وزارتخانههای دولتش انتخاب کند بستگی دارد. روزنامه انگلیسیthe Sun”” انگلیس نیز در سال 2010 تلآویو را با 250 خانه فساد مرکز فساد دنیا نامید، البته این میزان اکنون به 280 رسیده است.