آموزش و اطلاعرسانی ، مهمترین راه مقابله با شیوع ویروس کرونا

ماسک را کسی باید استفاده کند که علائم سرماخوردگی دارد و یا از بیمار مبتلا به انواع بیماری های ویروسی تنفسی، کرونا و آنفلوآنزا پرستاری می کند. ویروس کرونا در هوا معلق نیست بلکه از طریق قطرات تنفسی یعنی عطسه و سرفه منتقل می شود و این ویروس در جای سرد و مرطوب بسیار فعال تر است. ساختار این ویروس چربی است و با شستشو بوسیله آب و مایع دستشویی از بین می رود و اگر دسترسی به آب و مایع دستشویی وجود ندارد می توان از ژل شستشو استفاده کرد. در راستای آگاهی و اطلاع رسانی ، کلاسهای آموزشی در تمامی بخشهای بیمارستان و لابی جهت بیماران و مراجعین همه روزه برگزار می شود و پمفلتها و بروشورهای آموزشی در اختیار افراد قرار می گیرد.

این ویروس در دسامبر سال 2019 کشف شد و از آن زمان در سراسر جهان گسترش یافته است و در 11 مارس ، سازمان بهداشت جهانی آن را به صورت همه گیری اعلام کرد. ویروس کرونا از طریق تماس با قطرات تنفسی فردی که در حال حاضر به ویروس آلوده است ، منتقل می شود. این قطرات از بینی یا دهان فرد آلوده می آیند و ممکن است روی سطوح و اشیا اطراف آنها بنشینند. سپس ویروس در صورت تماس فرد با این قطرات و لمس صورت ، بینی یا دهان خود ، شیوع پیدا می کند.

در حال حاضر، محققان میدانند که ویروس کرونا از طریق قطرات و ذرات در هوا هنگام تنفس، صحبت کردن، خنده، آواز خواندن، سرفه یا عطسه فرد مبتلا منتشر میشود. قطرات بزرگتر ممکن است در عرض چند ثانیه به زمین بیفتند، اما ذرات عفونی ریز میتوانند در هوا باقی بمانند و در مکان های سرپوشیده، به ویژه جاهایی که افراد زیادی جمع شدهاند و تهویه ضعیفی وجود دارد، تجمع کنند. به همین دلیل است که استفاده از ماسک، بهداشت دست و فاصله گذاری فیزیکی برای پیشگیری از COVID-19 ضروری است.

براساس شواهد به دست آمده جهش دیگری هم توانسته توانایی ویروس را برای ورود به سلولهای انسان افزایش دهد و موجب انتقال بیشتر امیکرون شود. این کاملا واضح است و از تغییرات جهشی که ما در ساختار پروتئین آن مشخص کردهایم پیشبینی میشد. این موارد خنثی کردن ویروس را برای آنتی بادیها دشوارتر می کند.

بیش از ده روز از آغاز تزریق دوز سوم واکسن کرونا به سالمندان بالای 60 سال و افراد با بیماریهای خاص درکشور، میگذرد؛ اما همچنان ابهامات و سوالات بسیاری در این زمینه وجود دارد. سالمندان یا فرزندان آنها هنوز نمیدانند باید برای تزریق دوز سوم به چه مراکزی مراجعه کنند یا چه مدارکی میبایست همراه خود داشته باشند.

6/7 % از افراد کاهش شنوایی را گزارش کردهاند. 8/14 % از افراد وزوز گوش را گزارش کردهاند. 2/7 % از افراد سرگیجه را گزارش کردهاند. بااینحال، محققان تأکید میکنند که «مطالعات با کیفیت بالایی» پیرامون این موضوع وجود ندارد و برای اثبات دقیقتر این مسئله به یک تلاش گستردهی تحقیقاتی نیاز است. تحقیقات اخیر نشان میدهد که ویروس کرونا در برخی از افراد به وزوز گوش آنها مرتبط است.

در حقیقت در فاز اول، حدود 8 هزار تخت اختصاص داده شده است. سویه امیکرون چقدر نگران کننده است؟ از زمان تایید این واریانت توسط سازمان جهانی بهداشت، بررسیهای علمی در سطح دنیا آغاز شد. البته دانشمندان معتقدند که برای گرفتن نتایج دقیق بین چند هفته تا 100 روز زمان نیاز دارند.

  1. احتقان و آبریزش بینی
  2. درد یا فشار مداوم در قفسه سینه
  3. جوش زدن پوست یا رنگ­ پریدگی انگشتان دست و پا
  4. آلودگی با مواد دفعی بدن (به ندرت اتفاق میافتد)
  5. ابتلا به امیکرون شدیدتر از سرماخوردگی است

اما آمارها نشان میدهد از ابتدای اجرای طرح اهدای پلاسمای بهبودیافتگان تا امروز تنها 2 درصد از بهبود یافتگان به مراکز انتقال خون مراجعه کردهاند. با توجه به تاثیر روش پلاسما درمانی چرا تعداد اهدا کنندگان تنها 2 درصد بهبود یافتگان کروناست؟ آنها که از جنگ با این بیماری به سلامت بیرون آمدند، می دانند آنتی بادی که در پلاسمای خونشان وجود دارد می تواند عمر دوباره به پدر، مادر یا فرزندی ببخشد که با حساب و کتابهای علم پزشکی امیدی به زنده ماندشان نیست؟ وی افزود: توسط روابط عمومی سازمان انتقال خون بنرهایی برای تشویق اهدای پلاسما، طراحی و در بعضی از معابر عمومی نصب شد اما رسانهها هم باید همراه باشند و جریان سازی برای اهدای پلاسما را بر عهده بگیرند.