آیا دولت بایدن، دولت سوم باراک اوباما می شود؟

اخبار بین الملل – به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم ، دادگاه فدرال عراق امروز چهارشنبه رسیدگی به اعتراض ها و شکایتها پیرامون نحوه برگزاری جلسه اول پارلمان این کشور را آغاز کرد.شبکه السومریه گزارش داد که دادگاه مذکور امروز به این شکایتها رسیدگی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الفرات نیوز، دادگاه فدرال عراق امروز سه شنبه طی نشستی، حکم نهایی خود پیرامون قانونی یا غیر قانونی بودن اتفاقات جلسه افتتاحیه پارلمان را که طی آن محمد الحلبوسی مجدداً به عنوان رئیس انتخاب شد، اعلام میکند. دادگاه فدرال عراق بعد از شنیدن شکواییهها و دریافت دفاعیهها درباره قانونی یا غیرقانونی بودن جلسه انتخاب رئیس پارلمان این کشور، اعلام رأی در این باره را به ۲۵ ژانویه (سه شنبه آینده) موکول کرد.

به گفته الزیادی، گروههای سیاسی موجود در هیئت هماهنگی در انتظار تصمیم دادگاه عالی فدرال نشستهاند و اگر این دادگاه به بطلان جلسه نخست پارلمان رای دهد، هیئت رئیسه جدید انتخاب خواهد شد و زمانبندی جدیدی برای این کار تعیین خواهد شد. این دو نماینده معتقدند که در اولین جلسه پارلمان با وجود نقض برخی مفاد قانون اساسی، «محمد الحلبوسی» به عنوان رئیس مجلس انتخاب شده است و بر این اساس دادگاه فدرال از ۲۳ دی ماه فعالیت هیأت رئیسیه پارلمان را تعلیق کرد.

بر اساس این گزارش، انتخاب مجدد «محمد الحلبوسی» به عنوان رئیس پارلمان عراق واکنشهای متعددی را در محافل سیاسی و مردمی این کشور به دنبال داشته است. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری دانشجو، جلسه دادگاه فدرال عراق به منظور بررسی شکایات واصله پیرامون غیرقانونی بودن نشست افتتاحیه پارلمان این کشور دقایقی پیش آغاز شد.بر اساس این گزارش، جلسه دادگاه فدرال عراق پس از شکایت دو نماینده پارلمان یعنی «باسم خشان» و «محمود المشهدانی» تشکیل شده است.

جلسه دادگاه فدرال عراق به منظور بررسی شکایات واصله پیرامون غیرقانونی بودن نشست افتتاحیه پارلمان این کشور دقایقی پیش آغاز شد. این رسانه اعلام کرد که در این جلسه همچنین شکایات تازه ارائه شده توسط “عالیه نصیف” و “عطوان العطوانی” دو نماینده چارچوب هماهنگی شیعیان عراق مورد بررسی قرار گرفت.

«وعد القدو» عضو هیئت هماهنگی شیعیان عراق در این زمینه بیان کرد که «جاسم محمد عبود» رئیس دادگاه فدرال به این هیئت اعلام کرد جلسه افتتاحیه پارلمان غیر قانونی بوده است. باشگاه خبرنگاران جوان – دادگاه عالی فدرال رسیدگی به شکایت «عالیه نصیف» و «عطوان العطوانی» از اعضای هیأت هماهنگی شیعیان درخصوص اعلام فراکسیون اکثریت و غیر قانونی بودن جلسه نخست پارلمان را به جلسه آتی این دادگاه در یکم فوریه موکول کرد.به گزارش الفرات، دادگاه فدرال صبح امروز جلسهای برای رسیدگی به شکایت «باسم خشان» و «محمود المشهدانی»، دو نماینده پارلمان عراق درباره غیر قانونی بودن جلسه نخست پارلمان برگزار کرده بود.

به گزارش ایسنا، روزنامه القدس العربی اعلام کرد، این جلسه قرار بود که چهارشنبه هفته گذشته برگزار شود اما به دلایل نامشخصی به امروز موکول شد. این وب سایت عبری اعلام کرده که این رفتار نماینده کنیست در نتیجه مخالفت وی با موضوع واکسن کرونا بود و وی میخواست به روش خود اعتراض کند. به گزارش ایسنا، الفرات نیوز اعلام کرد که دادگاه فدرال عراق امروز (سهشنبه) جلسهای را برای بررسی شکایت مطرح شده علیه جلسه نخست پارلمان این کشور توسط باسم خشان، نماینده پارلمان برگزار کرد.

اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دادگاه فدرال عراق قرار است که امروز سه شنبه جلسه جدیدی برای رسیدگی به شکایتهای جداگانه نزد این دادگاه درباره مشروعیت جلسه نخست پارلمان پنجم برگزار کند که در نهم ژانویه برگزار و به انتخاب هیئت رئیسه مجلس منتهی شد.دادگاه فدرال عراق چندی پیش دستور تعلیق موقت فعالیت هیئت رئیسه جدید پارلمان عراق را تا زمان صدور حکم نهایی صادر کرد.

جلسه دادگاه فدرال عراق برای بررسی شکایتهای جداگانه نزد این دادگاه در حالی امروز برگزار میشود که سه سناریو محتمل است. در حکم دادگاه فدرال آمده، ریاست «خالد الدراجی» در جلسه اول پارلمان عراق نیز تعارضی با قانون اساسی نداشته است. «اینا» خبرگزاری رسمی عراق در این باره اعلام کرد که در نشست دادگاه فدرال، «باسم خشان»، نماینده مجلس شکایتی درباره غیر قانونی بودن تصمیم های جلسه نخست مجلس جدید ارائه کرد و اعضای دادگاه پس از شنیدن اظهارات شاکی و دفاع وکلا صدور حکم نهایی در این زمینه را به ۲۵ ژانویه موکول کردند.

اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، همه نگاهها به جلسه روز چهارشنبه دادگاه فدرال درباره رسیدگی به دادخواست های مطرح شده درباره جلسه اول پارلمان پنجم است.الصباح در گزارشی در این باره آورده است: در حالی که همگان منتظر هستند تا دادگاه فدرال درباره اینکه جلسه اول طبق قانون اساسی بوده یا مغایرت داشته است، رای خود را صادر کند، درباره این رای دیدگاههایی مطرح شده است و هریک از گروههای سیاسی عراقی پایبندی خود را به هر تصمیم صادره از سوی دادگاه فدرال اعلام کردهاند.محافل سیاسی عراق چشم انتظار این جلسه هستند.

به گزارش ایرنا، دادگاه فدرال، بالاترین مرجع قضایی عراق، امروز از به تعویق افتادن بررسی شکایت و صدور حکم در باره اتفاق های نشست نخست مجلس جدید عراق در روز یکشنبه ۱۹ دی ماه جاری خبر داد. منابع خبری عراق از موکول شدن صدور حکم نهایی دادگاه فدرال این کشور درباره مشروعیت و یا عدم مشروعیت جلسه نخست پارلمان به اول فوریه خبر دادند.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری دانشجو، جلسه دادگاه فدرال عراق برای اعلام نظر درباره اتفاقات نشست افتتاحیه پارلمان این کشور دقایقی پیش آغاز شد.«باسم خشان» نماینده مستقل پارلمان عراق که شکایت خود مبنی بر غیرقانونی بودن اتفاقات نشست افتتاحیه پارلمان را به دادگاه ارائه کرده بود، دفاعیات خود را مطرح کرد. در همین حال، باسم خزعل خشان که این شکایت را به دادگاه عالی فدرال عراق ارائه کرده است، در سخنانی درباره جلسه امروز دادگاه فدرال عراق پیش بینی کرد که دادگاه به دلیل شواهد و ادله ارائه شده توسط او، جلسه نخست پارلمان را غیر قانونی اعلام کند.

جلسه دادگاه فدرال عراق برای اعلام نظر درباره اتفاقات نشست افتتاحیه پارلمان این کشور دقایقی پیش آغاز شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العربی الجدید، محمد الزیادی عضو هیئت هماهنگی گروههای سیاسی شیعی عراقی اعلام کرد: هیئت هماهنگی مصمم به تشکیل دولت توافقی با حضور همه گروههای سیاسی عراقی است. به این ترتیب نه تنها مسکن مهر تکمیل نشد بلکه مسکن ملی هم به دولت بعدی، ارث رسید!

اطلاعات مالی رئیس جمهور هم مهر محرمانه نمیخورد و در دسترس همه مردم قرار میگیرد. خبرگزاری آریا- یک مقام ارشد کاخ سفید تاکید کرد، جو بایدن در قبال کوبا سیاست یکسانی با باراک اوباما نداشته و در دولت او گفتگویی با نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا وجود نخواهد داشت.به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از خبرگزاری فرانسه، خوآن گونزالس، دستیار جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و مدیر اصلی بخش نیم کره غربی در شورای امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبهای با سی.ان.ان اظهار کرد، فرآیند نزدیکی به دولت کوبا تدریجی خواهد بود و آنها انتظار ندارند که سیاست باراک اوباما رئیس جمهور اسبق در قبال این کشور جزیرهای از سر گرفته شود.این مقام در ادامه توضیح داد: سیاستهای جو بایدن در قبال کوبا مشابه با باراک اوباما نیست.

شاید بخشی از بدنه اصلاحطلبی که در حال حاضر از سهمش در دولت راضی نیست احساس میکنند باید با ابزار مجلس از دولت سهم بگیرد. وی در همین زمینه توضیح داد: استراتژی اصلاحطلبان در انتخابات گذشته جنبه سلبی داشت اما این استراتژی علاوه بر نداشتن جذابیت موضوعیتی نیز در حال حاضر ندارد. در زمینه رشد اقتصادی دولتهای پنجم و هشتم به طور میانگین بالاترین نرخ را به خود اختصاص دادهاند و دولتهای دهم و دوازدهم پایینترین نرخ رشد را داشتهاند.

تورم در زمان دولتهای نهم و دهم دو رقمی باقی ماند و در دولت دهم یکی از قلههای تورمی را هم ثبت کرد و در سال ۹۲ که احمدینژاد دولت را تحویل داد تورم ۳۵ درصد بود. در آن زمان حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت دهم از سمت خود استعفا داد و احمدینژاد با آن موافقت کرد. اینها درسهایی است که باید گرفته شود و آن اشتباهات تکرار نشود اما قبول دارم دوران احمدینژاد درس بزرگی برای همه کنشگران سیاسی است که با وجود موانع، اجازه ندهند افراد کوچک به مناصب بزرگ برسند.

به گزارش عصرایران، این افراد از حمله احتمالی روسیه به اوکراین نگران و بیمناکند. نظام دموکراتیک با دادن نقش ها به نهاد ها و افراد متخصص اهداف سیاست خارجی را از طریق دیپلماسی رسمی دنبال می کند. به گزارش مشرق، رئیس کمیته قانون اساسی رژیم صهیونیستی پس از نمایش تصاویر مستهجن از سوی یکی از شرکت کنندگان از طریق اپلیکیشن زوم دستور تعلیق جلسه این کمیته را صادر کرد.

رئیس کمیته قانون اساسی پارلمان رژیم صهیونیستی امروز و پس از نمایش تصاویر غیراخلاقی از سوی یکی از شرکت کنندگان، دستور تعلیق نشست این کمیته را صادر کرد. وب سایت عبری والا اعلام کرد: این جلسه پس از آنکه یکی از اعضا در نشست مربوط به قانون کرونا، تصاویر مستهجنی را در خلال جلسه به نمایش گذاشت متوقف شد.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، «استنلی مککریستال» ژنرال بازنشسته آمریکایی سال گذشته در نشریه «فارنپالیسی» آمریکا به ذکر خاطرهای از سال ۲۰۰۷ پرداخت و نوشت در این سال کاروان حامل قاسم سلیمانی که عازم شمال عراق بود در تیررس نیروهای تحت فرمان او در عراق قرار گرفت، اما او از اقدام به شلیک بهدلیل پیامدهای احتمالی این اقدام خودداری کرد.