استاد دانشگاه تهران: ایران و عربستان ناچار به احیای روابط هستند

فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره سفر «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به امریکا توضیحاتی ارائه کرد. به گزارش مشرق به نقل از الفرات نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره سفر «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به آمریکا توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، یک مقام وزارت دفاع آمریکا از پیشرفت ۹۵ درصدی خروج نظامیان این کشور از افغانستان خبر داد. به گزارش مشرق، یک مقام پنتاگون روز دوشنبه گفت که ۹۵ درصد از روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تکمیل شده است. بر اساس اعلام پنتاگون این مذاکرات درباره امکان استفاده از حریم هوایی این کشورها برای انجام حملات هوایی برای مبارزه با تروریسم است.

«هیئت روابط با ایران» که از 33 عضو تشکیل میشود، از جمله هیئت های فعال پارلمان اروپا بشمار میرود. به گزارش امور بین الملل خبرگزاری جمهور، همزمان با ادامه فرافکنیهای کشورهای غربی درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین، خبرگزاری رویترز از ورود نظامیان امریکایی به پولند در همسایگی اوکراین خبر داد. در پایان این مسابقات تیم ایران با کسب ۲۰۰ امتیاز بهعنوان قهرمانی رسید و تیم روسیه با ۱۹۷ امتیاز نایب قهرمان شد.

«آخر هفته گذشته، محمود احمدینژاد، خلاف عرف معمول مقامات جمهوری اسلامی ایران، با رادیو فردا گفتوگوی اختصاصی داشته است. بر اساس این گزارش، این مقام پنتاگون گفت که ایالات متحده ۹۵ درصد از روند عقب نشینی نظامیان خود از افغانستان را تکمیل کرده است. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، یک مقام پنتاگون روز دوشنبه گفت که 95 درصد از روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تکمیل شده است.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری دانشجو، جلسه دادگاه فدرال عراق برای اعلام نظر درباره اتفاقات نشست افتتاحیه پارلمان این کشور دقایقی پیش آغاز شد.«باسم خشان» نماینده مستقل پارلمان عراق که شکایت خود مبنی بر غیرقانونی بودن اتفاقات نشست افتتاحیه پارلمان را به دادگاه ارائه کرده بود، دفاعیات خود را مطرح کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، فرماندهی نیروهای تروریستی آمریکایی «سنتکام» از خروج بیش از ۹۵ درصد از نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان خبر داد.

الجزیره از گفتگوی نخستوزیر عراق با هیئت آمریکایی درباره سازوکار خروج نظامیان ایالات متحده از عراق خبر داد. واشنگتن و کی یف اخیرا به متحدان اروپایی خود اعلام کردهاند، تحرکات نیروها در مرز با اوکراین نشاندهنده آمادگی جدید مسکو برای حمله به اوکراین است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واشنگتن پست، «آستین میلر»، فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان از مقام نظامی خود در افغانستان کناره گیری کرد. ژنرال پترائوس در مصاححبه با برنامه جی. به گزارش جماران؛ وزارت دفاع آمریکا روز سهشنبه خبر داد که در حال انجام مذاکره با کشورهای همجوار افغانستان است. در همین حال مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیدبان حقوق بشر به بیانیه جمعی از مقامات دولت سابق آمریکا در خصوص لزوم پایان جنگ یمن واکنش نشان داد.

در هفته های اخیر درگیری های طالبان با دولت افغانستان به تیتر یک رسانه های جهان تبدیل شده است. ساعت 24-رئیسجمهور آمریکا به سخنان تند «میشل اوباما» همسر باراک اوباما رئیسجمهور سابق این کشور در کنوانسیون ملی حزب دموکرات واکنش نشان داد و به عملکرد هشت ساله اوباما و بایدن در دولت قبل تاخت.

نیروهای طالبان در این مدت اندک، توانسته اند مراکز ولایتها، بنادر و گذرگاههای کلیدی را به تصرف خود در آورند. نیروهای المراتب با موفقیت کامل در عملیاتهای ویژهی «العظیم»، «امرلی»، «جرفالصخر» و «بیجی» برتری خود را نسبت به نیروهای مهاجم به اثبات رسانده و نشان دادند که قادر به آزادسازی کامل عراق از تروریزم هستند.

که در منطقه “حاره حریک” در منطقه حومه جنوبی بیروت موسوم به ضاحیه زندگی می کند. نظامیان ایالات متحده تنها به ارائه مشاوره نظامی به نیروهای منطقه به منظور اهداف دفاعی و آموزشی، و آنهم تنها در رابطه با عملیات ائتلاف علیه حوثیها ادامه خواهند داد!

پس در طرح هدفمندی، این بخش حتماً بایستی مورد توجه قرار بگیرد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، خبرگزاری فرانسه از مبدا «برلین» با انتشار این خبر نوشت: جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا روز چهارشنبه موخر 14 جولای 2021 (23 تیر 1400) خروج نظامیان ناتو ازافغانستان را مورد انتقاد قرار داد و گفت که غیر نظامیان را در برابر «کشتار» توسط طالبان رها کردند.

تعیین برنامه خروج نظامیان آمریکایی از عراق، در برنامه کاری سفر نخست وزیر عراق به واشنگتن قرار دارد. با وجود انجام چندین دور مذاکره راهبردی میان بغداد و واشنگتن برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در عراق به دلیل پایان نبرد با داعش و نیز تصویب طرح اخراج همه نظامیان خارجی از خاک عراق در پارلمان این کشور، آمریکا هنوز با نقض این مصوبه در خاک عراق حضور دارد.

وی در خصوص حمایت واشنگتن از حملات متجاوزانه عربستان علیه یمن، مدعی شد: همانطور که پیشتر اعلام شد، من دستور حمایت ایالات متحده از عملیات نظامی تهاجمی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه حوثیها در یمن را صادر کردم.

بر اساس این اطلاعات زنان در ارتش رژیم صهیونیستی به شکل مختلط در کنار مردان فعالیتهای خود را انجام میدهند. من نمی دانم چرا باید این تنشهای پیرامونی شکل گیرد ولی این بحثها وجود دارد و من امیدوار هستم آقای دکتر رئیسی رئیس­ جمهور کشور در مناظرهای که آقای همتی به ایشان گفت شما FATF را قبول ندارید، گفت شما چطور نیت خوانی می کنید؟

آمارها نشان میدهد ده ها نظامی استرالیایی در طی ۲ دهه جنگ در افغانستان کشته شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزارت خارجه روسیه مخالفت کشورش با ایجاد پایگاه نظامی آمریکا یا حضور نظامیان این کشور در آسیای مرکزی پس از خروج از افغانستان را اعلام کرد و نسبت به این موضوع هشدار داد.

به نقل از تاس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزارت خارجه روسیه مخالفت کشورش با ایجاد پایگاه نظامی آمریکا یا حضور نظامیان این کشور در آسیای مرکزی پس از خروج از افغانستان را اعلام کرد و نسبت به این موضوع هشدار داد.

این واقعیتی انکار ناپذیر و تجربه شده است.» به هر میزان کشوری از قدرت بیشتر در صحنه نظام بین الملل برخوردار باشد، توانش برای تامین منافع ملی و رفاه کشوری بیشتر خواهد بود. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری ایسکانیوز، مقامهای آمریکایی میگویند «آستین میلر» فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان امروز (دوشنبه) از سمت خود استعفا میدهد.