بازار مشتقه بورس کالا – خانه سرمایه

چنانچه فردی اختیار فروش مذکور را با قیمت اعمال ۹۵۰ هزار تومان برای سررسید اسفند سال ۹۵، به قیمت ۳۰ هزار تومان (قیمـت اختیار معامله) خریداری کند، پایان اسفند ۹۵ این فرد حق دارد هر سکه را با قیمت ۹۵۰ هزار تومان به فروشنده اختیار معامله بفروشد. محصولات پالایشگاهی، فلزی و کشاورزی جزو کالای موجود در این بازار هستند. اگر بعد از خواندن این مقاله ، سوال یا ابهامی در خصوص سامانه صیاد و یا پیچک بانک کشاورزی داشتید هم می توانید با کارشناسان مرکز مشاوره سامانه ها تماس بگیرید. عملکرد این بازار به این صورت است که بانکها در پایان هر روز به دنبال کنترل میزان نقدینگی خود هستند که در صورت داشتن کسری باید به دنبال تزریق پول باشند و در صورت داشتن مازاد ذخایر، باید آن را تعدیل کنند. تا پیش از این بانکهای کشور برای کنترل و تعدیل نقدینگی خود به بازار بین بانکی مراجعه کرده و بر اساس نرخ سود بازار بین بانکی اقدام به تقاضا یا عرضه ذخایر خود میکردند.

در این باره محمدحسین عادلی، رییس اسبق بانک مرکزی با اشاره به اینکه با نرخ سود 20 درصد نمیتوان تورم را پایین آورد و تجربه سی سال گذشته در کشور اشتباه بودن این کار را اثبات کرده است، معتقد است: افزایش نرخ سود سپردهها به معنای آن نیست که قرار است همیشه نرخ تورم 40 درصد باشد بلکه باید به دنبال کاهش آن بود که این امر از بالا به پایین امکان پذیر است و باید ابتدا بر آن مسلط شد و سپس به تدریج آن را کاهش داد. به اعتقاد سیف نمیتوان به شکل دستور نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی را تعیین کرد و تغییر داد بلکه باید بر اساس اصول و شرایط منطقی آن را محاسبه کرد. اگر بانکی با کسری ذخایر مواجه بود با مراجعه به بازار بین بانکی با تقاضای افزایش ذخایر، از بانک مرکزی تسهیلات گرفته و به این نهاد بدهکار میشد. در این زمینه علی طیبنیا وزیر امور اقتصادی و دارایی – با تاکید بر اینکه تعیین میزان سود بانکی دستوری نخواهد بود، اعلام کرده که بانکهای ما در ظاهر سود بسیار بالایی میدهند و در بسیاری از کشورهای جهان سود بالای 20 درصد مشاهده نمیشود اما فرض کنید اگر فردی یک میلیون تومان در یک بانک پس انداز کند و پس از یک سال با سود 20 درصدی آنها را تحویل بگیرد، حدود 200 هزار تومان بر اندوختهاش افزوده شده اما با توجه به میانگین آمارهای تورمی تورم ما در طول سال گذشته قطعا بیش از 30 درصد بوده و این به این معناست که اگر آن فرد سرمایه خود را در بانک نگه دارد 200 هزار تومان سود کرده و 300 هزار تومان از قدرت خرید خود را از دست داده است.

در این باره ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکز ی با تاکید بر این که اساسا نرخ سود زیر نرخ تورم معنا ندارد، معتقد است: اگر نرخ سود سپرده گذار را حدود نرخ تورم بگیریم، نرخ تسهیلات هم زیر نرخ تورم دیگر معنا ندارد و دو الی سه درصد بالاتر از نرخ تورم برای تسهیلات بانکی منطقی خواهد بود. در این بازار سه عضو نقش اصلی دارند؛ بانک مرکزی، دولت و بانکها. در قرادادهای تسهیلاتی، بانکها جهت تضمین باز پرداخت اقساط اقدام به اخد وثیقه (تنظیم سندرهنی)می نمایند و از طرفی در قرارداد مبلغی به عنوان وجه التزام جهت تخلف وام گیرنده را در نظر می گیرند.چنانچه وام گیرنده برخلاف تعهدات خود نسبت به پرداخت اقساط وام اقدام ننماید بانک می تواند از طریق صدور اجراییه وصول طلب خود را توسط دفترخانه تنظیم کننده سند درخواست نماید اما اگر بدهکار ظرف10روز از تاریخ ابلاغ اجراییه نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام ننماید بنا به تقاضای بانک اداره ثبت پس از ارزیابی تمام مورد معامله و قطعیت آن حداکثر مدت 2ماه از تاریخ قطعیت ارزیابی مال با برگذاری مزایده نسبت به وصول مطالبات بانک مرتهن اقدام و مازاد را به راهن وام گیرنده مسترد می نماید.

بررسی تورم ماهانه به تفکیک گروههای اختصاصی کالا و خدمت نشان میدهد که در این ماه اگرچه اقلام کالایی عمدتاً از محل “خوراکیها و آشامیدنیها” سهم عمدهای از تورم ماهانه را به خود اختصاص دادهاند؛ اما گروههای “تفریح و امور فرهنگی”، “مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوختها” و “بهداشت و درمان” عمدتاً متاثر از اقلام خدمتی، با بیشترین تورم ماهانه مواجه بودهاند. این در حالی است که طبق قانون برنامه پنجم توسعه، بانک مرکزی موظف است نرخ سود بانکی را به گونهای تعیین کند که از میزان تورم کمتر نباشد. به گزارش ایرنا، «عملیات بازار باز»، فعالیتی است که در آن بانک مرکزی با خرید و فروش گروه خاصی از اوراق بهادار موجود، تلاش میکند تا اهداف سیاستی خود در کنترل حجم پول موجود در اقتصاد را اجرا کند. خدمات مالی و بانک که بانک مرکزی به مشتریان خود به صورت اینترنتی ارائه نموده است شامل این خدمات که برای احراز هویت می باشد نیز است. این نقیصه مربوط به گوشی بوده و در برخی موارد با بروز کردن نسخه سیستم عامل، برطرف میگردد.