باید بشود و میشود

به گزارش ایسنا، یک منبع میدانی بلندپایه سوریه به «اسپوتنیک» گفت که این حملات هوایی پس از نظارت دقیق بر مقر عناصر مسلح چینی و ازبکستانی صورت گرفت. وی افزود: تحرکات این عناصر مسلح که تلاش میکردند در شب سال نوی میلادی افراد، تجهیزات و مهمات را به سمت نزدیک مواضع ارتش سوریه در منطقه منتقل کنند، زیر نظر گرفته شد.

قبل از این گفتوگوها، روسیه پیشنویس پیشنهادهای خود را ارائه کرد که شامل دو خواسته مرتبط با امنیت ملی این کشور بود-جلوگیری از گسترش بیشتر ناتو به سمت شرق اروپا و دورتر کردن تسلیحات این بلوک نظامی از مرز روسیه. لحظهای که یک موشک شلیک میشود، مسیر پرتاب موشک آن از طریق مرکز کنترل بررسی میشود تا معلوم شود که قرار است این موشک در کجا فرود آید.

در این بیانیه همچنین عنوان شد: رهبران آمریکا و فرانسه بر حمایت خودشان از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرده و هماهنگی کنونی خودشان در خصوص دیپلماسی و همچنین تدارکات برای اعمال هزینههای اقتصادی فوری و جدی بر روسیه در صورت حمله آن به اوکراین را مورد بررسی قرار دادند.

در این بیانیه که پس از دیدار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، صادر شده، آمده است هیاتهای دو طرف تصمیم گرفتند که روابط امنیتی بهصورت کامل به نقش آموزشی، مستشاری، حمایتی و اطلاعاتی تبدیل شود و تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱، دیگر هیچ نیروی آمریکایی با نقش رزمی در عراق نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه کاخ سفید آمده است: جو بایدن، رئیسجمهوری آمریکا و امانوئل ماکرون، رئیسجمهوری فرانسه در رابطه با ادامه صفآرایی روسیه در مرزهای اوکراین به گفتوگو پرداختند. برای اتحادیه اروپا مهم است که به پرداختن به این مسائل و سایر مسائل سیاست خارجی ادامه دهد. استقرار آنها علاوه بر ۸۵۰۰ سربازی است که پنتاگون ماه پیش به حال آمادهباش درآورد تا در صورت لزوم در اروپا مستقر شوند.

چند ماه پس از انتصاب چن ویکینگ، سفیر چین در ایران، وزیر امور خارجه کشورمان برای اولین بار در چهار سال گذشته تلفنی با یوسف الثیمین، دبیرکل سازمان همکاریهای اسلامی که قبلاً وزیر امور اجتماعی پادشاهی عربستان بود. نمایندگان پارلمان عراق با اشاره به سفر قریب الوقوع نخست وزیر این کشور به آمریکا تاکید کردند که باید اولویت وی فقط بیرون راندن نظامیان آمریکایی از عراق باشد.

سفر مورا به مسکو در حالی انجام شده که تنشهای بین غرب و مسکو بر سر مسئله اوکراین شدت یافته و مذاکرات امنیتی روسیه با آمریکا و همچنین با ناتو بینتیجه مانده است. بر اساس گزارش یورو نیوز، سخنان رئیسجمهوری ایالات متحده در حالی بیان شد که او پیش از این احتمال اعزام نظامیان کشورش به اوکراین برای دفاع از این کشور در مقابل حمله احتمالی روسیه را رد کرده بود.

سخنان رئیسجمهوری ایالات متحده در حالی بیان شد که وی پیش از این احتمال اعزام نظامیان کشورش به اوکراین برای دفاع از این کشور در مقابل حمله احتمالی روسیه را رد کرده بود. با توجه به این وضع حساس،سیاست قاطع ما در این مورد تامین صلح و ثبات و امنیت خلیج فارس و همکاری دوستانه و صمیمانه با کلیه کشورهای ساحلی آن است که می باید بدون دخالت قدرت های خارجی و صرفاً بر عهده کشور های ساحلی آن باشد.برای این منظور کشور ما در امر ایجاد یک قدرت نیرومند دفاعی دریایی و نظامی در خلیج فارس اهمیت حیاتی قائل است و این وظیفه ای است که ما بخاطر حفظ امنیت این شاهراه حیاتی آبی در انجام آن قصور نخواهیم کرد.

به گفته میگرانین، پوتین و اردوغان تقریبا در یک موقعیت در مورد اختلافاتشان با غرب قرار دارند، اگر چه موقعیت پوتین قوی تر است و البته اردوغان و پوتین به یکیدیگر اعتماد ندارند. لاپید از چهره های کلیدی دولت جدید اسرائیل در اظهاراتی تأکید کرد که رابطه با روسیه برای اسرائیل بسیار مهم است و این روابط فارغ از این که چه کسی بر رأس قدرت باشد ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور اسبق آمریکا ادامه داد: این حقیقت که ترامپ اساسا تداوم سیاستهای ما را مختل میکند اما همچنان از ثبات و رشد اقتصادی ایجاد شده از سوی ما بهره می برد به این معنی است که مردم اطمینان ندارند. رهبری بر این نکته اصرار دارند که نظام جمهوری اسلامی ایران نبایستی از موضع انقلابی خود کوتاه بیاید و در پایان نیز اشاره میکنند مخالف مذاکره با اروپائیان نیستند اما در خصوص آمریکا بهطور کامل با هر گونه مذاکرهای مخالف هستند.

در نظام سیاسی با مشروعیت عقلانی توجه بیشتر بر افکار و خواست های مردم می شود و نقش احزاب و گروه های ذینفوذ را مهم می داند. در واقع در فاصله سال های 1376 تا 1384، اگرچه واردات افت و خیز زیادی داشته، اما مجموعا در این هشت سال تنها 2.82(2ممیز82) درصد رشد واردات به چشم می خورد. فرماندهان تیپ فاطمیون به انحصار کمک های امدادی ارائه شده توسط سازمان ها و انجمن های بشردوستانه به منطقه شهرت دارند ، آنها کمکها را فقط بین خانواده های شبه نظامیان افغان توزیع میکنند.

دولتی که در چرخه مهم اجتماعی قرار گرفته، خود را تغییر نمیدهد و بر اساس سخنان دیروز عمل میکند. زمانی که ترامپ در سال 2018 از توافق اولیه خارج شد -و آن را «بدترین توافق تاریخ» خواند- وعده داد تهران را مجبور به مذاکرات جدیدی کند که به ادعای او شرایط بهتری خواهد داشت. «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین تاکید کرده که روسیه نیروهای نظامی خود را به خاطر افزایش تنشها و اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهای اوکراین نگه خواهد داشت.

نیروهای آمریکایی که در اروپا مستقر میشوند در اوکراین نخواهند جنگید، اما در دفاع از متحدان آمریکا نقش خواهند داشت. این مورد نشاندهندهی این است که شعاری که جمهوری اسلامی و مردم ایران در طی انقلاب میدادند که نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی در حقیقت اشاره به همین نظام سهقطبی دارد که جمهوری اسلامی نه وابسته به بلوک شرق و نه غرب بوده است و الگویی متفاوت از آن دو قطب را ارائه داده و تبدیل به قدرتی بزرگ شده که اکنون تعیینکنندهی بسیاری از تحولات است.

اوباما در اوایل فوریه 2011 مسیرش را عوض کرد و طی تماس تلفنی با مبارک خواستار گذار به یک دولت جدید شد. ایالات متحده باید چه مسیری را طی کند؟ عزم خوبی در این باره پیدا شده است و باید دید مدیریت این موضوع به دست چه کسی میافتد؟ رفتار رأیدهندگان تهرانی و حتی سایر نقاط ایران و نگاه منفی به انتخابات تا چه زمانی به همین شکل ادامه خواهد یافت؟

چقدر شکلگیری مجلس دهم به ادامه روند بازگشت فضای کشور به روند عادی فعالیت سیاسی، تأثیر گذار است؟ پنتاگون میگوید که جو بایدن با افزایش نگرانی از احتمال حمله روسیه به اوکراین، تصمیم گرفته نیروهای این کشور را این هفته به اروپا اعزام کند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به خبرنگاران گفت: مهم است که پیامی قوی برای آقای پوتین و در واقع برای جهان بفرستیم که ناتو برای آمریکا و برای متحدان ما اهمیت دارد. اما او در مورد طرحی که ادعا میشود پوتین برای حمله به اوکراین دارد، گفت: هنوز فکر نمیکنیم که تصمیمی برای حمله بیشتر به اوکراین گرفته باشد.

سایت بدون -تیم انتقال قدرت «جو بایدن» اعلام کرد که جن ساکی به عنوان سخنگوی کاخ سفید در دولت بایدن فعالیت خواهد کرد. سخنگوی کاخ کرملین در این خصوص گفته «در شرایطی که ناتو رزمایشهای مختلف و تحرکات نظامی فزایندهای در اطراف مرزهای ما دارد، مجبوریم پاسخ دهیم و مجبوریم اقدامات احتیاطی اتخاذ کنیم.