بررسی آموزش اقتصاد پول و بانکداری در جمهوری اسلامی ایران

به گزارش ایسنا، گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در شهریورماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی تهران ۳۱ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۴ درصد و ۳۰.۵ درصد افزایش دارد. این مطالبات به مطالباتی گفته می شود که اصل و سود تسهیلات آن رسیده است و زمانی بین شش تا هجده ماه از تاریخ سر رسید آن گذشته است همچنین به مطالباتی که از زمان قطع پایان اقساط و یا آخرین قسط پرداخت شده گذشته و هنوز مشتری اقدام به پرداخت موسسات نکرده است . سامانه صیاد بانک ملی از جمله سامانه هایی است که می تواند برای ثبت، انتقال، تایید و استعلام چک های صیادی مورد استفاده قرار گیرد. عملیات بازار باز را میتوان از جمله مهمترین ارکان سیاست پولی بانک مرکزی به شمار آورد. رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: وام ضروری برای شرایط ویژه از جمله کرونا در نظر گرفته شده است که با تصویب هیأت امنا مبلغ آن برای سال تحصیلی 99- 1400 افزایش یافته است.

ثبت نام وام های دانشجویی از طریق پورتال دانشجویی در سایت صندوق رفاه انجام می شود. به گفته دکتر صالح آبادی یکی از ریشه های تورم، خلق پول و نقدینگی و پایه پولی به کسری بودجه در طول سالیان مختلف بر می گردد. در جلسه یکشنبه شب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به ریاست آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی تشکیل شد، گزارشهای جداگانه بانک مرکزی درباره وضعیت کنونی تورم، نقدینگی و بازار ارز ارائه شد. در نقطه مقابل اگر بانک مرکزی قصد تقویت اقتصاد و افزایش نقدینگی را داشته باشد، اوراق مشارکت را خریداری میکند و به این ترتیب پول به بانکهای عامل تزریق میشود و نهایتا در اختیار شخصیتهای حقیقی و حقوقی قرار میگیرد. به این ترتیب میتوانند نرخ بهره و تورم و همچنین نقدینگی را مدیریت کنند. کاربران با این سرویس میتوانند به سادگی و در عرض چند ثانیه با موبایل خود، به کارت بانکی دیگران پول انتقال دهمد و با وجود این سرویس دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دستگاه های کارتخوان برای انتقال وجه را نیست. دکتر صالح آبادی ادامه داد: ساماندهی دستگاههای کارتخوان و درگاههای پرداخت در قانون وجود داشت و جزو دغدغه های نمایندگان و دولت است و تعیین تکلیف کارتخوانهای بانکی به شفافیت فعالیتهای اقتصادی کمک قابل توجهی خواهد کرد.

طبق گفته منابع آگاه به باشگاه خبرنگاران جوان وی حتی برای مذاکرات در دفتر نهاد ریاستجمهوری هم حضور یافته اما در توضیح نپذیرفتن این سمت میگوید: فشارهای زیادی وجود داشت که این مسئولیت را قبول کنم ولی نمیتوان کار بودجه را نیمه تمام رها کنم. دکتر صالحآبادی در ادامه با بیان اینکه بانکها حتما باید اصلاح شوند و باید در خدمت بخش واقعی اقتصاد قرار گیرند و به رشد و رونق بخشهای اقتصادی کمک کنند، تصریح کرد: تمام این موارد و موارد متعدد دیگری هم که وجود دارد انشاالله در طول دولت سیزدهم دنبال خواهد شد تا بتوانیم بانکهایی در تراز کشور و اقتصادمان داشته باشیم. به گزارش بانک امروز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر علی صالح آبادی با حضور در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون، در حوزههای مختلف وضعیت خوبی را شاهد بودهایم، اظهار کرد: در حوزه ارزی، شاهد تقویت عرضه حواله و اسکناس در سامانههای نیما و بازار متشکل هستیم، به گونهای که از ابتدای سال تا به امروز، حدود ۴۸.۶ میلیارد دلار تامین ارز برای واردات کشور انجام شده است که در مقایسه با مجموع ۳۷ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۹، شاهد رشد ۳۱ درصدی در عرضه ارز هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی صالح آبادی در برنامه تیتر امشب گفت: بازار ارز از ابتدای سال وضع خوبی داشته و در بخش حوالهها و اسکناس ارز عرضههای خوبی انجام شده است. نسرین وزیری روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه در توئیتی نوشت: انتصاب دکتر پورمحمدی به جای همتی ریاست بانک مرکزی تکذیب میشود. به گزارش تجارتنیوز، صبح امروز که خبر انتصاب حمید پورمحمدی توسط منابع آگاه تایید شده بود بعد از ساعاتی توسط روابط عمومی این نهاد، برگشت خورد و خبر از نپذیرفتن سمت توسط پور محمدی مطرح شد. به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، دریافت رسید آنلاین تراکنشها در «بله» و «نشان بانک» همراه با مزیت حسابداری و مدیریت مالی برای مشتریان گرانقدر همراه خواهد بود تا از این طریق، مدیریت هزینهها و درآمدهایشان را نیز در دست بگیرند. البته ممکن است عرضه کننده تغییری در قیمت خود ندهد و خریداران باید تصمیم بگیرند که با این قیمت حاضر به معامله هستند یا خیر. وی افزود: از مجلس درخواست داریم که اعداد تسهیلات تکلیفی را واقعی درنظر بگیرند تا اضافه برداشت و نارضایتی مردم را شاهد نباشیم.