ترامپ، نتیجه لیبرال دموکراسی است – ديگران

قطر در شرایطی سفیر فوقالعاده در قاهره تعیین کرد که در ماه جاری میلادی این اقدام را در قبال عربستان سعودی نیز انجام داد. این در حالی است که کشورهایی نظیر عربستان سعودی و مصر از جمله کشورهای بزرگ عربی هستند. اکنون در حالی روابط دوحه و قطر احیا شد که عربستان سعودی ژانویه 2021 میزبان نشست شورای همکاری خلیج فارس بود و قطر را نیز به این نشست دعوت کرد.

نظامیان اسرائیل از آغاز ماه ژوئن 175 فلسطینی را به بهانههای مختلف در کرانه باختری و قدس شرقی بازداشت کردهاند. ژوئن 2017 عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین روابط خود با قطر را به بهانههای متعددی قطع کردند که یکی از این بهانهها نیز حمایت دوحه از اخوانالمسلمین بود.

در این بین به نظر می رسد که ایران به دلیل تحریمهای ایالات متحده آمریکا و سیاست فشار حداکثری کاخسفید به طریق اولی و به شکل جدی تری از تبعات و آثار رقابت های منطقه ای با عربستان سعودی، به خصوص در حوزه اقتصادی و تجاری لطمه و آسیب دیده است.

اساساً دولت قطر از جمله کشورهای عربی است که سعی دارد با همه کشورهای منطقه روابطی مسالمتآمیز داشته باشد که این سیاست به خصوص در قبال جمهوری اسلامی ایران نیز انجام میشود و حتی دوحه تحت فشار 4 کشور عربی حاضر نشد روابط با تهران را کاهش دهد.

به گونه­ای که در جریان مذاکرات مددوف و اوباما آشکارا به این مساله اشاره شد که مسکو-واشنگتن با کنار نهادن مسائل حساسیت برانگیز و چالش­زا از جمله مناطق جدایی­طلب گرجستان، بر محورها و موضوعات مشترک و موثر بر روابط دو طرف تمرکز خواهند کرد. به جمله من دقت کردید؟

گراهام گفت: «انتقادی از دولت ترامپ که بیش از همه برای من معتبر است این است که “هدف نهایی چه بود؟” شما از برجام که من از آن خوشم نمیآید خارج شدید ولی هدف نهاییتان چه بود؟ بنابر این ایرانیان رفتار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و بین المللی خود را بر اساس آموزه های دینی سازماندهی می کنند.

با این حال، نگاهی اجمالی به خاطراتی که شما و همسرتان از خود و اوقات مشترک خود دارید، می تواند به شما کمک کند تا ایمان خود را به رابطه و همسرتان دوباره بدست آورید. بنابراین فعلا ترجیح دولت بایدن این است که با تلاش دیپلماتیک پرونده فعالیتهای هستهای، موشکی، پهپادی و منطقه ای ایران را حل و فصل کند تا روند منطقه متناسب با نگاه واشنگتن جلو برود.

به گزارش یاهو دو تن از اعضای تیم ضراب، «رودولف جیولانی» شهردار اسبق نیویورک و «میشاییل موکاسی» دادستان سابق آمریکا برای بحث درباره پرونده ضراب در سال ۲۰۱۷ به ترکیه سفر کردند. سفر بن زاید به دمشق عجیب و ناگهانی نبود، زیرا امارات دو سال پیش سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرده بود و دیدارهای دیپلماتیک نیز میان مقامات دو کشور وجود داشت که مهمترین آنها دیدار «سهیل المزروعی» وزیر انرژی امارات با «بسام طعمه» وزیر نفت سوریه بود.

سامح شکری» وزیر خارجه قطر 15 ژوئن در سفر به دوحه با «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه قطر دیدار و طرفین درباره تقویت همکاریها و چشم اندازهای روابط دوطرفه گفت وگو کرده بودند.

در همین حال، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز چندی پیش با «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی گفتگو داشته است. معرفی کابینه دکتر حسن روحانی به مجلس شورای اسلامی، پیش از موعد قانونی و در روز تحلیف، اگرچه تحسین بسیاری را برانگیخت و آن را اقدام مثبت رئیس دولت ارزیابی کردند، اما عدم حضور زنان در کابینه رئیس جمهوری که بر حقوق زنان تاکیدات زیادی داشت، دلخوری بسیاری از زنان را سبب شد.

پیش از دوران ترامپ، سرکنسولگری ایالات متحده در بیت المقدس به عنوان یک سفارت واقعی برای فلسطینیان خدمت میکرد. در نتیجه، در مارس ۲۰۱۹، سرکنسولگری ایالات متحده در بیت المقدس با سفارت آمریکا در اراضی اشغالی ادغام شد و یک هیئت دیپلماتیک واحد به وجود آمد. بر اساس این گزارش، در بیش از 20 ساختمان که در میان آنها ایستگاههای قطار، دانشگاهها و هتلها وجود دارد، بیم بمب گذاری می رود.

همان دلواپسها حالا دلآرام شد و نتیجه مذاکره هرچه باشد، آنها رضایت دارند؛ چون خودشان سرکار هستند. یکی از مهم ترین تفاوت ها را می توان در تغییر سیاست راهبردی در مورد کوبا پس از هفتاد سال درگیری و دشمنی دانست که سرانجام سبب اتخاذ دیدگاه مسالمت جویانه در برابر این کشور شد. موضوعی که سبب شد تا بازتابهای زیادی داشته باشد و خیلیها برای مساعد کردن امور، پادرمیانی کنند و به خانه احمدی نژاد بروند.

استرس های روزمره گاهی تجربه کردن آن را دشوار می کند. آیا از آن سه نیاز اساسی که احساس می کنید برآورده شده اند، هیچ کدام را به یاد می آورید؟ ایران پرس: «عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر امور خارجه امارات روز گذشته (سه شنبه) در سفری کوتاه به دمشق با «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفت وگو کرد.

ایران پرس: «سالم مبارک آل شافی» سفیر قطر در قاهره روز دوشنبه 24 اوت با «سامح شکری» وزیر خارجه مصر دیدار و به عنوان سفیر فوقالعاده در قاهره، رونوشت استوارنامه خود را تقدیم شکری کرد. این 4 کشور، اخوانالمسلمین را به عنوان سازمانی تروریستی معرفی و قطر را نیز به حمایت از تروریسم متهم کردند. رئیس جمهور دولتهای یازدهم و دوازدهم که کم حاشیه هم نبود این روزها خیلی بی سر و صدا شده است.

وزیر خارجه آمریکا در ماه مه میلادی از تصمیم کشورش برای بازگشایی سر کنسولگری ایالات متحده در شهر قدس خبر داد که این گامی برای بازگرداندن روابط با فلسطینیان قلمداد میشود؛ روابطی که در دوران دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا کمرنگ شده بود. در نتیجه تصمیم دولت ترامپ برای ادغام کنسولگری در سفارت آمریکا، فلسطینیها روابط دیپلماتیک خود را با ایالات متحده قطع کردند.