تفکیک، ادغام و طراحی وزارتخانههای جدید در ایران

بنابراین راهاندازی شبکه اجتماعی حقیقت دونالد ترامپ را حتی به جایگاه قبلی او در فیسبوک یا توییتر نزدیک نخواهد کرد. پایگاه خبری “نیویورک پست” به تازگی در گزارشی اعلام کرده که بایدن به عنوان پیرترین رئیس جمهور در کل تاریخ آمریکا، با مشکلات جسمانی و ذهنی متعددی دست و پنجه نرم میکند. برای ثبت در تاریخ باید گفت که آقای دعایی تا آنجا که میتوانستند در راه بهبود روابط دو کشور گام برداشتند و کوشیدند از گسترش تنش میان ایران و عراق جلوگیری کنند.

نجیب میقاتی در تاریخ چهارم مرداد از سوی میشل عون مأمور تشکیل کابینه شد. بدین ترتیب زمینه برای اجرای برنامههای خطرناک این دیوانه خونخوار و دشمن درجه یک ایران فراهم شد. اسپانیا نیز جزو چند اولویت اول برا تورهای اروپایی محسوب میشود که اتفاقا سختگیری های بسیاری نیز برای تعیین وقت سفارت برای ویزای شینگن و صدر ویزا اعمال میکند. شرح آنچه در این مدت بر من و همکارانم گذشته است، مثنوی هفتاد من کاغذ میشود و بنابراین در اینجا تنها به چند نمونه اشاره میکنم.

طبق این گزارش، کابینه عربستان همچنین تاکید کرد، از طریق فرماندهی ائتلاف عربی به مقابله با تلاشهای انصارالله و برنامههای آن علیه آنچه آن را “تهدیدی بر امنیت صلح منطقه و جهان” خواند، ادامه میدهد.

در اواخر اسفند ۵۷ یا اوایل فروردین ۵۸ بود که درخواست کتبی خود را به تهران فرستادم و چون پاسخی نرسید، بعد از دو ماه موضوع را پیگیری کردم و منتظر نشستم.

  • احمد وحیدی: رای اعتماد گرفت
  • تلفن وزارت خانه در تهران : –
  • نام وزارت خانه در تهران : سفارت تونس
  • فرم اظهار بقا به تابعیت
  • فرم درخواست ویزا به همراه عکس و امضا متقاضی
  • توقف فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان سعودی
  • بی نظیر51

پیش از آمدن به بغداد پرونده کارمندان سفارت را بررسی کردم و در پرونده هیچ کس جز یک نفر «برگ زرد» ندیدم (از ایشان نپرسیدم و هنوز هم نمیدانم معنای برگ زرد چه بوده است؛ شاید نشانه وابستگی یا همکاری با ساواک). هر روز که میگذشت، کارمندان سفارت با سادهزیستی شاید افراطی ایشان، فضایل اخلاقی و بویژه پایمردیشان در کمک به دیگران بیشتر آشنا میشدند. درست است که پس از گروگان گرفته شدن دیپلماتهای آمریکایی در تهران، بسیاری از نمایندگیهای سیاسی در بغداد رابطه خود را با ما کمتر کرده بودند و دیپلماتهای عرب نیز در فضای پرتنش و بحرانی میان تهران و بغداد جانب کشور میزبان را میگرفتند، باز این رفتار سرد بسیار عجیب به نظر میرسید.

در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ هم گروهی از دانشجویان سفارت آمریکا در تهران را اشغال کردند و ۵۲ نفر از دیپلماتها و کارکنان سفارت را به گروگان گرفتند. این رویداد از یک طرف موجب تخریب چهره و انزوای کشورمان در سطح بینالمللی و سپس اعمال تحریمهای گوناگون در مورد آن شد و از طرف دیگر دولت عراق را بر آن داشت تا با خیال آسوده و بیسروصدا کارمندان سفارت ایران در بغداد را به گروگان گیرد.

در پی افزایش مداخلات عراق در امور داخلی ایران و خرابکاریهای عوامل متکی به کمکهای مالی و تسلیحاتی بغداد در استانهای غربی ایران بویژه در خوزستان و کرمانشاه، کنسولگریهای عراق در کرمانشاه و خرمشهر و کنسولگریهای ایران در بصره و کربلا تعطیل شد و کاهش اعضای سفارت عراق در تهران و سفارت ایران در بغداد در دستور کار قرار گرفت.

از سفارت که بیرون آمدیم، با قطاری از خودروهای بیپلاک با سرنشینان روبسته روبهرو شدیم و با راه افتادن خودروی من، یک خودرو در جلو و یکی در پشت آن قرار گرفت. ناچار خودم با خودرو شماره یک سفارت که آن را آقای علی شجاعی، راننده کرد و دلاورمان رانندگی میکرد عازم مدرسه شبانهروزی شدم.

با توجه به سختگیریهایی که در مورد ایرانیان و ایرانیتباران میشد، خودم با اتومبیل ایشان را به فرودگاه رساندم و پس از انجام دادن کارهای قانونی و گمرکی، تا هنگامی که سالن را به سمت هواپیما ترک کردند با آنان ماندم.

حتی همسر، فرزند خردسال من و پرستارش نیز هر یک قدم به قدم با دو مأمور همراهی میشدند. بد نیست بدانید، در جریان یکی از این موارد، وی به خاطر کمک ۱۵۰ هزار دلاری به یک مرکز پلیس، مفتخر به کسب جایزه سپاس و تقدیر شد؛ آن هم در شرایطی که تمام پول واریزی مذکور، در اصل، متعلق به «بنیاد ایوانز» بود!

عراقیها در واقع با یک تیر دو نشان میزدند، هم اهرم فشاری بر ایران به دست میآوردند، هم سلامت و امنیت اعضای سفارت خود در تهران را تضمین میکردند، چون از زبان یکی دو تن صاحب نفوذ بیمسئولیت در تهران شنیده شده بود که پس از سفارت آمریکا نوبت سفارت عراق است. به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان به منظور دیدار و گفتوگو با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود پیش از ظهر امروز (دوشنبه) وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شد و مورد استقبال علیرضا حقیقیان دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه قرار گرفت.

بهرام عین الهی وزیر بهداشت کابینه سیزدهم به نمایندگی از رئیس جمهور، در سفر استانی هیئت دولت به استان سمنان، وارد دامغان شد. روز ۱۵ خرداد آقای دعایی وارد بغداد شدند و در فرودگاه مورد استقبال رسمی قرار گرفتند. در اوایل خرداد ۵۸ به سفارت اطلاع داده شد که جناب آقای سید محمود دعایی به عنوان نخستین سفیر جمهوری اسلامی در بغداد تعیین شدهاند.

گفت در دانشگاه مستنصریه به طارق عزیز معاون نخستوزیر سوءقصد شده که او و عده دیگری زخمی و دو دانشجو نیز کشته شدهاند. روز بعد هم در دانشگاه مستنصریه در جمع دانشجویان سه بار سوگند یاد کرد که انتقام خون کشتهشدگان را خواهد گرفت و جنگ قادسیه را یادآور شد. در تابستان ۱۳۵۸ احمد حسن البکر رئیسجمهوری به بهانه بیماری استعفا کرد یا بهتر است بگوییم او را کنار گذاشتند و صدام حسین به عنوان رئیسجمهوری، رئیس شورای انقلاب و فرمانده نیروهای مسلح قدرت را به دست گرفت و پس از مدت کوتاهی دست به تصفیهای خونین زد و شماری از برجستهترین اعضای شورای انقلاب و کابینه را که یا به احمد حسن البکر گرایش داشتند و در قیاس با صدام و دارودستهاش معتدل و میانهرو به حساب میآمدند، یا سر در برابرش خم نمیکردند کشت و کارها را در بالاترین سطوح به یاران خود سپرد.

درست هم بود. ما کمترین اعتمادی به آنها نداشتیم و این نکته را به وزارت خارجه عراق و سفیر ترکیه در بغداد که نقش میانجی را داشت و دلش با ما بود بیپرده میگفتیم. کامیونهایی را میدیدیم پر از مرد و زن و کودک دستگیر شده که آنها را به جاهای نامعلوم میبردند.

در دل گفتم گل بود به سبزه نیز آراسته شد! عراقیها گرچه از سلامت کار سفارت ایران در بغداد و کنسولگریهای ایران در کربلا و بصره و پایبندی آنها به ضوابط روابط دیپلماتیک و اصل عدم مداخله در امور داخلی کشور میزبان به خوبی آگاه بودند، ولی پیوسته حلقه محاصره سفارت و کنسولگریها و مدارس ایران در عراق را تنگتر میکردند و بر تعقیب و مراقبت در مورد ایرانیان و ایرانیتباران میافزودند و این سختگیریها پس از انقلاب بیشتر شد.