درباره نامه اوباما به رهبر انقلاب – ديگران

در حال حاضر این امکان در شبکه گازی ایران وجود دارد که از طریق خط هفتم، گاز مستقیما به پاکستان و سپس به هند صادر شود. سیاست خارجی تنش زدایی با غرب در دوره هاشمی و خاتمی مورد تاکید قرار گرفت.در دوره آقای هاشمی کشورهای غربی با فراخواندن سفرای خود از ایران باعث شکست سیاست تنش زدای هاشمی شدند. بخش دوم این سند راهبردی به ارتقای آبادانی در آمریکا میپردازد که در آن مسائل اقتصادی داخلی و خارجی، مسائل حوزه پژوهش و فناوری و تسلط در حوزه انرژی مورد اشاره قرار گرفته است.

او همچنین محاصره چندین ساله مردم یمن و بستن بندرها و توقیف نفتکشها را تکذیب کرد و مدعی شد: هیچ محاصرهای وجود ندارد و تمامی بندرها در یمن و ازجمله بندر الحدیده که تحت کنترل حوثیها قرار دارد باز هستند و سوخت رسانی به این کشور ادامه دارد.

ایران که برنامه هستهای خود را صلحآمیز میداند، تحت فشار زیادی از سوی مجموعهای از تحریمهای آمریکا قرار گرفته است. چنانکه پدیدار شدن نشانههای ازسرگیری گفتوگوهای دو کشور پس از چندین سال قطع رابطه ناشی از رقابتهای منطقهای ریاض و همراهی با فشار حداکثری دولت پیشین آمریکا علیه ایران، حکایت از آن دارد که این رابطه در مسیر بازگشت به روال طبیعی است.

شبنم فون هین، خبرنگار خبرگزاری آلمانی دویچهوله در مطلبی با عنوان «آیا ایران میتواند در سال 2022 روابط خود را با غرب عادی کند؟ هانی الحسن از اعضای شورای مرکزی جنبش فتح و از رهبران برجسته فلسطینی بود و در ایامی که ایران در جنگ تحمیلی با عراق به سر می برد، عرفات، الحسن را از تهران فراخواند تا عهده دار مسئولیت در وزارت کشور شود، بنابراین پس از او صلاح زواوی به عنوان دومین سفیر فلسطین در ایران پس از هانی الحسن شد.

ایران در حال حاضر مقادیر کمی اورانیوم را با خلوص 60 درصد غنی می کند که این گامی کوتاه از سطح 90 درصدی مربوط به درجه تسلیحاتی است. ایران از آمریکا میخواهد همه تحریمهایی را که پس از سال 2018 اعمال کرده است لغو کند. در شرایطی که ارزش پول ملی تا این حد سقوط کرده است و در این سال ها رشد تورم نیز رکوردهایی را پشت سر گذاشته اما حداقل دستمزد کارگران، افزایش نامتناسبی با افزایش هزینه ها داشته است که نشان از کاهش قدرت خرید طی سال های اخیر دارد.

روابطی که میتواند به بازوی قدرت این منطقه تبدیل و از تجاوزگری کشورهای سلطهطلب جلوگیری کند. میررضوی، فیروزه و احمدی لفورکی، بهزاد، 1383، راهنمای منطقه و کشورهای حوزة خلیجفارس، تهران: انتشارات مؤسسة فرهنگی مطالعات و تحقیقات بینالمللی ابرار معاصر. حسن احمدیان، استادیار مطالعات خاورمیانه و شمال آفریقا در دانشگاه تهران، گفت: ایالات متحده یک رویکرد کاملا ایدئولوژیک در قبال ایران اتخاذ کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ درحالیکه دور هشتم مذاکرات احیای برجام در وین پس از یک وقفه ۳ روزه به مناسبت آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی، از امروز دوشنبه ادامه خواهد یافت، بازار گمانهزنی درباره مناقشه هستهای ایران و آینده مناسبات تهران و واشنگتن همچنان داغ است. سال گذشته در کارگاههای ساختمانی یک هزار نفر آسیب نخاعی دیدند و بنده از وزیر کار در این رابطه سوال کردم.

نو واقعگرایی همواره به عنوان یک چهارچوب نظری قوی جهت تحلیل مسایل حوزه روابط بینالملل مطرح بوده است. ما در اواخر ماه مارس طرحی را برای آتشبس جامع و راهحلی سیاسی مطرح کردیم.

به ادعای دویچهوله، از زمان روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور محافظه کار در اوایل ماه اوت، آنها قدرتمندتر از همیشه شده اند. دیدگاهی معتقد است آخرین قطعنامههای تحریمی شورای امنیت سازمان ملل ناشی از اعتراضات انتخابات۱۳۸۸بودهاست.

دلیل چهارم نیز عوامل مساعد سیاسی بود که عبارتند از: قطعنامه شورای امنیت در حمایت از مداخله نظامی، موضع اتحادیه آفریقا در حمایت از دموکراسی در لیبی و موافقت وسیع در بین رهبران و مردم عرب. اشغال این کشور به دست قدرتمندان متعدد همچون اسکندر مقدونی، چنگیز مغول، تیمور لنگ، بابر، نادر شاه افشار و سه جنگ خونین با انگلستان و حائل شدن بین روسیه و هند انگلیس رهاورد موقعیت هارتلندی است.

این معافیت به این معناست که میتوان تا زمانی که به شرکتهای دولتی ایران ربطی نداشته باشد، طلا به ایران ارسال کرد. مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: حال ایران در گامهای بعدی باید روابط خود با ترکمنستان را تعمیق کند، حتی ارمنستان را هم نیز وارد بازی خود کنیم، حجم تعاملات گازی با ترکمنستان را افزایش دهد تا در نهایت با مجموعهای از اقدامات برنامهریزی شده، خطوط لوله تهدیدکننده منافع ایران در منطقه را از دور خارج کند.

همچنین خطوط لوله گاز ایران تا مرز افغانستان نیز پیش رفته است. وی ادامه داد: یکی از آوردهها این است که ایران با توسعه روابط گازی با ترکمنستان، فلسفه اقتصادی خط لوله تاپی برای انتقال گاز از ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند را زیرسوال میبرد.

به گزارش ایسنا، در رای گیری برای انتخاب رئیس پارلمان از میان محمد الحلبوسی و محمود المشهدانی، حلبوسی با ۲۰۰ رای بار دیگر به عنوان رئیس انتخاب شد. با برشماری صحبتهای وزیر امور خارجه عربستان و لزوم ازسرگیری روابط دو کشور، لازم است یادآور شویم که روابط ایران و عربستان هیچگاه روی یک مدار نچرخیده است؛ اگرچه حتی در سالهای پیش از انقلاب اسلامی، نیز قرابت چندانی میان دو کشور وجود نداشت.

یکی از این مباحث ناکام شدن آمریکا از ورود دوبارهی نظامی به فضای عراق بهدلیل مخالفت جدی همپیمانان ایران در این کشور و یکی دیگر مواجههی آمریکا با شروط اعلام شدهی ایران توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی و پروندهی هستهای و مذاکرات ایران و غرب در این خصوص است. قبل از انقلاب هم سینما می رفتیم. خودروی ما باید طوری باشد که اگر راننده هم بیمبالاتی کرد و خدایی نکرده حادثهای رخ داد، ایمنی آن به قدری باشد که جلوی آسیب بیشتر به راننده و سرنشین گرفته شود.

اگر واشنگتن تحریم ها را لغو کند، تهران میگوید دوباره برنامه هستهای خود را محدود خواهد کرد. ایشان گفت هر شخصی، حتی اگر پسر، برادر و دامادم خطایی کردند با آنها برخورد کنید و این را هم در عمل نشان داد. رئیس جلسه مراسم سوگند قانون اساسی را برگزار کرد و از دو دبیر و دو ناظر جلسه خواست سوگند یاد نمایند سپس اعضای مجلس هم تک تک باید سوگند یاد کنند.