دولت احمدی نژاد – پرسمان

این مقام جمهوری خواه پیشین آمریکا در گفت و گو با شبکه خبری فاکس نیوز در پاسخ به سوال مجری از وی در مورد جدا شدن سه عضو تیم مذاکره کننده این کشور در مذاکرات غیرمستقیم وین به ریاست رابرت مالی، گفت: نمی دانم این افراد چرا استعفا کردند؛ امیدوارم دلیل این کار آنها عدم تحمل مماشات باشد؛ من نیز نمی توانم این مماشات را تحمل کنم.

اما به نوشته این پایگاه خبری، مقامهای دولت فعلی آمریکا با توجه به نزدیک شدن موعد مذاکرات جدید در ایران ممکن است مجبور شوند در این خصوص که آیا اجرای این کارزار مذاکرات را به خطر میاندازد یا بر عکس، میتواند ایران را به اتخاذ توافق بر سر برجام متقاعد کند، تصمیمگیری کنند. واشنگتن با اتخاذ چنین سیاستی، ضمن تأمین منافع دلالان اسلحه، به بهانه عدم بازگشت تروریست ها به عراق و نیز برقراری ثبات در این کشور به تثبیت حضور و نقش دوباره آمریکا در عراق آینده مبادرت می ورزد.

هدف از این طرح، طبق گفته منابع مورد استناد یاهونیوز، تضعیف اعتماد مردم به حکومت کشورشان و صدمه زدن به باورهای مربوط به شایستگی و ثبات حکومت بوده است. واشنگتن تحولات عراق را عاملی مهم جهت بازتعریف نظم نوین منطقه قلمداد می کند و با هدف کسب اهداف و منافع منطقه ای، تحولات این کشور را در کانون سیاست خاورمیانه ای خود قرار داده است.

نفت ایران نیز در آن دوره تقریباً به صورت رایگان در اختیار انگلیس قرار گرفت. هیچ یک از این دو کشور در تحقیقات در دست انجام مصر درباره این حادثه مستقیما شریک نیستند و هیچ گونه شواهد و مدارک فیزیکی مربوط به آن را نیز در اختیار ندارند. پیش از 42 سال پیش حکام عرب و برخی سران فلسطین با شاخه زیتون سراغ سازمان ملل و نهادهای بین المللی می رفتند و در خواری تمام دنبال حقوقشان بودند اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی راه و استراتژی ملت فلسطین به سوی مقاومت تغییر کرد امروز تمام فلسطینیان می دانند که آینده شان در دست خودشان است و این تنها دستاورد ایمان به مبارزه و مقاومت است.

به گفته دبیرکل حزب الله لبنان عاملان این بمب گذاری گروه های تکفیری هستند که با حمایت رژیم صهیونیستی این فاجعه را ایجاد کردند. چند ماه آینده را میخواهم به سیاست خارجی بپردازم. این تجمع در حالی برگزار شد که جمهوریخواهان به طور فزایندهای در آستانه انتخابات میان دورهای در ماه نوامبر ابراز خوش بینی میکنند. ترامپ قرار بود یک کنفرانس خبری در Mar-a-Lago در پالم بیچ فلوریدا، برای بزرگداشت وقایع 6 ژانویه در نخستین سالگرد این رویداد تاریخی برگزار کند، اما آن را لغو کرد و گفت که در تجمع آریزونا به این موضوع خواهد پرداخت.

قرار است ایران با میلیادرها دلاری که به این کشور می دهیم، برنده بازی شود. رئیس جمهور سابق آمریکا در این باره گفت: چه اتفاقی برای آن افراد در آن زندانها میافتد – چرا آنها این کار را با Antifa و Black Lives Matter انجام نمیدهند؟ لذا سؤالی که مطرح می شود این است که آمریکا در استراتژی نوین خود در قبال تحولات عراق چه سیاستی را دنبال می کند؟

ولی اکنون این دولت در حال بازگشت به عقب و به سیاستهایی است که زمانی که ما در ۲۰۱۷ روی کار آمدیم، بیفایده بودند». اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از این توافق در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریمهای ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شد.

عسگر قهرمانپور، مترجم کتاب «امنیت ملی دولت اوباما (ارزیابی دوباره دکترین بوش)» در گفتوگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) بیان کرد: این کتاب در سال 2011 میلادی توسط انتشارات «روتلیج» چاپ شده است که به بررسی ابعاد سیاستهای خارجی اوباما و مقایسه آن با دکترین بوش از دیدگاه علوم سیاسی و روانشناسی تحلیلی رهبران میپردازد.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریمها از ۶ دی ماه ۱۴۰۰ آغاز شد و پس از نزدیک به ۳۰ روز رایزنیهای فشرده دیپلماتیک وارد یک دوره تنفس کوتاه تصمیمگیری سیاسی شده است که بعد از چند روز ادامه خواهد یافت.اکنون گفتوگوها وارد مرحله ای شده است که آمریکا باید درخصوص پذیرش خواستههای برحق ایران تصمیم گیری کند.

ترامپ کمیته منتخب مجلس نمایندگان برای تحقیق درباره یورش مرگبار به ساختمان کنگره در 6 ژانویه را که از آن به عنوان “کمیته منتخب هک های سیاسی” یاد کرد، به شدت مورد انتقاد قرار داد و آنچه را که به عنوان رفتار غیرانسانی با کسانی که در جریان هجوم به ساختمان کنگره دستگیر شدند، محکوم کرد.

منافعی را که بهلحاظ سلسلهمراتب، جایگاه و اولویت امنیتی بعد از منافع حیاتی قرار میگیرد، میتوان در زمرهی منافع مهم و اصلی قرار داد. چنانچه گفته شد حامیان رستم قاسمی و محسن رضایی بیکار ننشستهاند؛ چه آنکه یاسر جبرائیلی هم در میان اعضای تیم اقتصادی ابراهیم رئیسی قرار دارد. آقای دکتر روحانی وعده دادند که پس از گذشت 100 روز، گزارشی از آن چه در این مدت انجام دادند، به اطلاع من و شما برسانند.

در تیم مذاکرهکننده آمریکا همچنین در مورد اینکه ایران چه زمانی امکان دستیابی به میزان لازم از اورانیوم غنیشده برای ساخت سلاح هستهای در یک بازه زمانی ۱۲ ماهه را دارد، اختلاف نظر وجود داشته است. علاوه بر این چگونگی اعمال تحریمهای سختگیرانه از جمله در قبال چین و اینکه آمریکا سال گذشته میلادی باید برای محکومیت ایران در شورای حکام آژانس بینالمللی انرژی اتمی اقدام میکرد یا نه، از دیگر موارد اختلاف در تیم آمریکا بوده است.

از طرف دیگر تاثیرهویت بر سیاست خارجی به دو صورت خود را نشان داد: یکی از طریق تاثیر بر الگوی رفتاری جمهوری اسلامی ایران و دیگری تاثیر مؤلفه های هویت انترناسیونالیسم اسلامی بر سیاست خارجی. دو، راجع به آینده نرخ ارز؛ مثلا گفتند نرخ ارز بالا می رود و طرف می گوید من به آنجا می روم و در عرض 2 ماه بازده 50 درصدی می گیرم، همین آقایانی که تحلیل غلط در تیر ماه داده بودند که اینها روی نقدینگی و قیمت ها اثر می گذارد درست از 19 مرداد که شاخص ریخت، ارز بالا رفت و تا 32 هزار تومان رسید.

ما اگر بخواهیم تجمل و اشرافیگری و اسراف و زیادهروی را – که واقعاً بلای بزرگی است – از جامعهمان ریشهکن کنیم، با حرف و گفتن نمیشود؛ که از یک طرف بگوئیم و از طرف دیگر مردم نگاه کنند و ببینند عملمان جور دیگر است! مقامات بایدن که مدتها با تلاش برای مذاکره مجدد درباره توافق مخالف بودند، اکنون میخواهند آن را “طولانی و تقویت” کنند.

تیپ فاطمیون در جریان نبردهای درعا در کنار رژیم سوریه، زمانی که شبه نظامیان تحت حمایت ایران، بنیانگذار خود «علی رضا توسلی» را که توسط گروه های مخالف کشته شد، از دست دادند و ضربه سختی خوردند. ایرانی ها استراتژی متفاوتی را برای استخدام مردان جوان دنبال کردند، آنها به سرکوب، وحشت و دستگیری مردان جوان روی آوردند که بعداً مجبور شدند در صفوف یکی از شبه نظامیان مورد حمایت ایران داوطلب شوند.

سرزمین های شبه جزیره اسکاندیناوی، یتسیلییا، کشورهای بالتیک، جزایر Spitsberena و ایسلند در بخش شمالی اروپا گنجانده شده است. زکریا در اینباره میگوید: «بایدن از زمان روی کار آمدنش، به توافق (برجام) بازنگشته و حتی برخی از تحریمها را تمدید کرده است. ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۳۰۰۰ کیلوگرم در ماه می رسید».

وی در ادامه ادعاهای بیاساس خود با انتقاد از دولت کنونی آمریکا به ریاست «جو بایدن» افزود: «ما ایران را بیش از گذشته منزوی کردیم. این مقام سابق آمریکایی تصریح کرد هنگامی که جزئیات این طرح برای ترامپ تشریح شد او اذعان کرد که دولت آتی آمریکا به ریاست «جو بایدن» بایستی آن را به اجرا درآورد.