روحانی: دستگیرشدگان بی گناه، آزاد شوند – ایرنا

الیزابت جوان چشم انداز کمی برای رسیدن به تاج و تخت تا عموی خود داشت، ادوارد هشتم (پس از آن دوک ویندسور)، در 11 دسامبر 1936 به نفع پدرش از سلطنت کناره گیری کرد و سپس جورج ششم پادشاه شد و الیزابت10 ساله وارث مفروض او گشت. در سال ۱۳۸۲، بعد از بازداشت همسرش سینا مطلبی، به همراه برای همیشه از ایران رفت. از نظر سياسي، چهار سال اول دولت احمدينژاد هرچند با برخي اختلافهاي دولت و مجلس و همچنين انتقادات شديد اصلاح طلبان به وضعيت اداره کشور توسط احمدينژاد همراه بود ولي اصولگرايان، همچنان به حمايت سياسي خود از وي ادامه دادند. احمدينژاد در انتخابات، شعار مبارزه با مفاسد، آوردن پول نفت بر سر سفره مردم و عدالت را داده بود و به اين سبب، کل تيم اقتصادي دولت به جز رئيس کل بانک مرکزي را تغيير داد که البته او نيز دو سال بيشتر در پست خود باقي نماند و جاي خود را در سال 86 به طهماسب مظاهري داد. دکتر روحانی خطاب به مردم گفت: به مردم عزیز ایران میگویم که ما با کمک آنان از مشکلات عبور میکنیم این مشکلات اگر متحد شویم و در کنار هم باشیم، بلندمدت نخواهد بود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: بنابراین در این زمینه سیاست ما همان سیاست است سیاست ارتباطات نزدیکتر با مردم، اشتغال مردم در فضای مجازی و فضای مناسب برای آزادی مردم، حتی اعتراض مردم. دکتر روحانی با تاکید بر اینکه در سیاست داخلی هم تغییری ایجاد نشده است ، اظهارداشت: همیشه معتقد بودم که نظر و رأی مردم به عنوان چیزی است که همه ما باید به آن احترام بگذاریم الان هم بحثم همین است. ممکن است دولت لایحه بدهد ، مجلس باید رأی بدهد با همان شرایطی که در قانون اساسی آمده است و رهبری باید فرمان دهد. دورهای که تورم بهطور متوسط ۱۱.5 درصد و در بیشتر اوقات تکرقمی بود. رئیس جمهور پاسخ داد: با مفسد و فاسد و کسی که اخلال میکند و فسادی را انجام میدهد و حقوق مردم را تضییع میکند باید قاطعانه برخورد کنیم و هیچ نباید رحم کنیم به آدمی که دولت با شرایط خاص در این شرایط ارز را تهیه کرده و در اختیارش گذاشته و او این ارز را به عنوان اینکه کالا را وارد میکند بیرون ببرد و برنگرداند و کالایش را هم وارد نکند. وی ادامه داد: نهم دی ماه به نام روز بصیرت و میثاق با ولایت نامیده شده است و اسم با مسمایی است.

دکتر روحانی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره سوال نمایندگان مجلس از رییس جمهور و نامه ایشان در این زمینه گفت: من قبل از این که دولتی باشم، مجلسی هستم. دکتر روحانی با بیان اینکه هیچ نگرانی از امنیت نظام ندارم، گفت: اینها حرفهای خیلی کودکانهای است که 4 نفر در آمریکا که با یک مشت تروریست در تماس و رابطه هستند و میروند با آنها دست میدهند، مینشینند و کمک مالی میکنند، مطرح می نمایند. رییس جمهور با بیان اینکه لحن امروز ما در برابر آمریکا نمی تواند با لحنمان در سال 96 و 95 یکسان باشد، گفت: او آغازگر است. سالگرد ۹ دی بنا دارد این درسها و عبرتها را برای امروز ما بیان کند. ولی هیچ علامت و دلیلی را نمیبینم که در آینده منطقه ما با ناآرامی مواجه شود. باتوجه به کسری بودجه سال جاری و مشکلات متعددی که دولت با آن رو به رو است، چه اقداماتی باید در دستور کار قرارگیرد تا سال اینده شاهد کسری بودجه حداقلی باشیم؟ سه سال جنگ تحمیلی اقتصادی بیرحمانه و ظالمانه بر علیه ملّت ایران؛ جنگی که، هیچ ملّتی در تاریخ معاصر، مشابه آن را تجربه نکرده بود، با ایستادگی این ملت، رو به پایان خواهد بود.

دولت به طور مشخص چقدر جدی است در برخورد با متخلفان و سوء استفاده کنندگان از شرایطی که مردم واقعاً در آن با سختی زندگیشان را میگذراندند و عدهای به هزاران میلیارد راضی نیستند و این تخلفات را انجام میدهند. رئیس جمهور تاکید کرد: اگر دولت در این مدت دست روی دست میگذاشت، وزارت نفت این کار عظیم در صادرات نفت خام و فرآوردهها و گاز را انجام نمیداد و همچنین اقدامات بزرگی که برای صادرات برق و پتروشیمی انجام شد، انجام نمیشد چطور میتوانستیم کشور را اداره کنیم. وی تاکید کرد: برق های سه کشور و انرژی الکتریسیته ایران باید متصل باشد و در فرصت های مختلف از نیروی برق سه کشور بتوانیم استفاده و بهره برداری کنیم. رییس جمهور با تاکید بر اینکه تردید ندارم اساس راحتی و آینده خوب مردم در سایه اعتدال است، گفت: تندرویها، افراط گریها و جدا شدن از هم و روبروی هم ایستادن، به نفع ما نیست و به ضرر جامعه است. دکتر روحانی ادامه داد: هر چیزی که به صورت یارانهای شد و اختلاف قیمت بین ما و کشورهای منطقه نظیر عراق و افغانستان و سایر کشورها زیاد شد، محل رانت و فساد است؛ اصل اقتصادی ها این است که در هیچ موردی یارانه ندهیم و کالاها به قیمت باشد که از لحاظ اصول درست میگویند اما در یک شرایط خاص، آن هم در شرایطی که دشمن به ما فشار میآورد و مردم در فشار هستند، معتقدم این یارانه را باید بدهیم و این کالاها را در اختیار مردم بگذاریم و هم حتی الامکان از مرزها مراقبت کنیم.