شورای نگهبان – ویکی شیعه

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در خصوص مصوبه این کمیسیون برای خرید سربازی گفت: باید براساس اصل 110 قانون اساسی اختیارات فرماندهی معظم کل قوا رعایت شود. به گزارش شهرآرانیوز؛ رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در خصوص مصوبه این کمیسیون برای خرید سربازی گفت: باید براساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی اختیارات فرماندهی معظم کل قوا رعایت شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح فروش سربازی مشمولان داخل کشور تنها پیشنهاد کمیسیون تلفیق است، گفت: حتما باید نظر نیروهای مسلح در این خصوص گرفته شود، صحن علنی مجلس آن را تصویب و سپس شورای نگهبان تایید کند تا وارد قانون شود. او تأکید کرده که نمایندگان تنها حق نظارت دارند و باید از دخالت در انتصابات و عزل و نصبها خودداری کنند. از حضرات فقهای نگهبان تقاضا می شود که در مأموریت مهم خود به هیچ وجه ملاحظه اشخاص و یا گروه های انحرافی را ننموده و به وظیفه بسیار خطیر خود قیام و اقدام نموده و نگهبانی از اسلام و احکام مترقی آن نمایند، و خدمت خود را با قدرت تمام در پیشگاه خداوند متعال و ولی مطلق او حضرت ولی الله اعظم امام عصر- عجل الله تعالی فرجه الشریف- عرضه دارند. عدالت، مخالف فسق است و عادل به کسی گفته میشود که از هوای نفس خویش پیروی نمیکند و در رفتار و گفتار خود مراقبت میکند تا بر خلاف رضایت خداوند اقدام نکند.

در روایات دینی ما تأکید شده است: «کسی که نسبت به زمان خویش، آگاه باشد، مورد هجوم شبهات واقع نمیشود.» وجود این شرط در فقهای شورای نگهبان باعث میشود که آنها با آشنایی و تسلّط به شرایط زمان و مکان و نیازها و اقتضائات جاری جامعة کنونی، نسبت به بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی اقدام کنند. مقام رهبری، از میان فقیهان، کسانی را که واجد شایستگی و شرایط لازم برای عضویت در شورای نگهبان باشند، به این سِمَت منصوب میکند. در این میان موسویخوئینیها به عنوان عضو ناظر کمیته تبلیغات انتخابات با اشاره به نقش خود در رد و تأیید صلاحیت افراد در نطق پیش از خطبه نماز جمعه 21 دی ماه میگوید: «من افرادی را که صددرصد واجد صلاحیت نیستند حذف میکنم. قبل از تاسیس شورای نگهبان، فقدان نهاد نظارتی قوی و مقتدر بر روند تأیید صلاحیتها خسارت خود را وارد ساخت و راهیابی کسانی همچون بنیصدر به جمع نامزدهای انتخاباتی از جمله این موارد است. و به شورای نگهبان تذکر می دهم که در کار خود استوار باشید و با قاطعیت و دقت عمل فرمایید و به خدای متعال اتکال کنید.

  • تصویب بودجه سالانه (اصل ۵۲ قانون اساسی)
  • صلح دعاوی
  • هیئت رئیسه خبرگان پنجم، خبرگزاری ایرنا
  • وزیر آموزش و پرورش وارد «مازندران» شد
  • پاس گل تماشایی فرشید در برد ۴ تایی
  • توضیح پیشنهاد فوریت و عدم آن

شورای محترم نگهبان، که حافظ احکام مقدس اسلام و قانون اساسی هستند، مورد تأیید اینجانب می باشند. من در تمام مواقعی که مقتضی بوده است، مجلس و شورای نگهبان را تأیید کرده ام. کاری که من خواهم کرد حذف افراد فاقد صلاحیت است.» اما با وجود افشای اسناد لانه جاسوسی و ارتباط موسویخوئینیها با دانشجویان پیرو خط امام، تأیید صلاحیت و میدانداری کسانی مثل بنیصدر نکته قابل تأملی است. من لازم می دانم از همه کسانی که وارد عرصه نامزدی شدند، تشکر کنم. این که حالا کی با چه نامی با چه عنوانی از چه جناحی وارد انتخابات میشود برای عموم مردم مهم نیست. « چهره های سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا، حالا و در آستانه چهل و سومین سالگرد انقلاب اسلامی متوجه شده اند که کجای راه را اشتباه رفته اند و در تلاش برای جبران اشتباهات خود هستند.

آمریکاییها از اوّل انقلاب با چند نقطهی اساسی در کشور و در نظام جمهوری اسلامی بشدّت مخالف بودند که یکیاش شورای نگهبان بود؛ سعی کردند، تلاش کردند و از بعضی افراد داخلی غافل و بیتوجّه هم سوءاستفاده کردند بلکه بتوانند بساط شورای نگهبان را جمع کنند -البتّه نتوانستند و نمیتوانند- حالا درصددند تصمیمهای شورای نگهبان را زیر سؤال ببرند. جوانهای عزیز ما به این درست توجّه کنند؛ وقتی تصمیمهای شورای نگهبان زیر سؤال رفت و ادّعا شد که اینها غیر قانونی است، معنایش چیست؟

اطلاق ذیل تبصره ۱۱ این ماده، درخصوص دریافت خسارت تأخیر تأدیه تا روز وصول بدهی، نسبت به مواردی که تغییرات جزئی در ارزش پول ایجاد شده باشد بهنحوی که عرفاً پول روز تأدیه غیر از پول سابق نباشد، خلاف موازین شرع شناخته شد. خطیب جمعه کوارگفت: تقویت زیرساختهای فرهنگی، اختصاص اعتبار برای ایجاد اداره تبلیغات اسلامی و ایجاد اداره اوقاف و امور خیریه از مطالبات جدی فرهنگی مردم شهرستان کوار است. مطابقت قوانین و مقررات با موازین مکتب از اصول و ارکان ضروری برای ایجاد یک نظام سیاسی مبتنی بر مکتب است . معلوم نیست در صدر مشروطیت در دوره اول بافقهای ناظر به قوانین این نحو عمل شده باشد. این نهاد، مجموعاً ۱۲ عضو دارد که برای یک دوره شش ساله انتخاب می¬شوند. دبیر و قائممقام باید از اعضا باشند؛ ولی سخنگو از خارج از اعضای شورا نیز میتواند انتخاب شود. خلاصه این روش شورا این است که هر یک از اعضا در ذهن خود با یک چارچوب ذهنی، در کل یک فرد را صاحب صلاحیت تشخیص می دهند یا دارای صلاحیت تشخیص نمی دهند.

ماده ۹. شورا دارای جلسات عادی و فوقالعاده خواهد بود. ارزیابی اکثر افراد در شورا این بود که ایشان برای این دور واجد شرایط قانونی نیستند». الف- معرفی از سوی رئیس قوه قضاییه؛ در مرحله اول، رئیس قوه قضاییه تعدادی از حقوقدانان واجد شرایط را به مجلس معرفی خواهد کرد و از آنجا که قوه قضاییه بیشترین ارتباط و شناخت را نسبت به جامعه حقوقی کشور دارد، از این رو، واگذاری این مسئولیت به رئیس دستگاه قضایی، منطقی به نظر میرسد. آنان بر اعمال رهبری و بقای شرایط در وی نظارت میکنند و در صورت ناتوانی او، به عزل وی اقدام مینمایند. او، مساله 8 وزیر را به مساله n وزیر تعمیم داد که در واقع همان قرارگیری n وزیر در یک صفحه شطرنج n×n است، به صورتی که یکدیگر را تهدید نکنند. ما باید دست در دست یکدیگر بگذاریم تا یک کشور اسلامی درست کنیم. دفتر امور اقتصادی وزارت خارجه آمریکا از تجربه گسترده وی بهره خواهد برد، زیرا ما سیاست خارجهای را پیش میبریم که در خدمت مردم آمریکاست و برای آنها مفید است».رامین طلوعی سیاستمدار آمریکایی ایرانی تبار است که در نوامبر ۲۰۱۴ به عنوان معاون امور بینالملل وزارت خزانهداری آمریکا منصوب گردید و پیش از آن نیز در سمتهای مختلفی در وزارت خزانهداری آمریکا فعالیت داشته است.گزارشهای منتشره حاکی از آن است که طلوعی از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ مدیر اداره نیمکره غربی و از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ مشاور ارشد معاون وزیر خزانهداری آمریکا بوده است.

هیچ کدام از ما نباید انتظار تعریف را داشته باشیم. باید به حکم خدا عمل کنیم و به این هم کاری نداشته باشیم که چه کسی از این کاری که برای خدا می کنیم خوشش می آید و یا چه کسی بدش می آید. در انتخابات شرکت کنید، انتخابات را متعلق به خودتان بدانید که متعلق به شماست و از خدا کمک و هدایت بخواهید که شما را هدایت کند به آنچه که درست و حق است و به کسی که شایسته است و بروید پای صندوق و رأی بدهید. ضمن آنکه این امر در تعارض با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است. از آنجایی که این فرایند طی نشده است ، مصوبه مذکور مغایر با بند ٩ سیاست های کلی قانونگذاری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و مالاً بر خلاف بند یک اصل ١١٠ قانون اساسی است. مدیرکل انتخابات شورای نگهبان تأکید کرد: اگر نمایندهای در بحث عزل و نصبها دخالت کند اینکار خروج از صلاحیتهای نمایندگی است و مغایر با توصیههای صریح مقام معظم رهبری خواهد بود.

اطلاق حکم ذیل تبصره ۳، مبنی بر لازمالاتباع بودن نظر منفی هریک از مراجع سهگانه، در حالت تعارض و اختلاف دو نهاد اطلاعاتی مذکور، نسبت به مواردی که فرد مورد استعلام حائز امتیازاتی است که برای تصدی سمت مورد نظر جایگزین ندارد یا یافتن جایگزین آن سخت و متعذر است، مغایر بند ۱۰ اصل سوم قانون اساسی شناخته شد. در رایگیری مجددی که برای مشمولین داخل صورت گرفت، مصوب شد که شرط تاهل با اولویت افراد بالای 35 سال برای خرید سربازی در نظر گرفته شود. در رایگیری مجددی که برای مشمولین داخل صورت گرفت، مصوب شد که شرط تاهل با اولویت افراد بالای ۳۵ سال برای خرید سربازی در نظر گرفته شود. در قانون اساسی مصوب سال ۱۳۵۸ش نام این شورا، «شورای نگهبان قانون اساسی» ذکر شده بود؛ اما در بازنگری قانون اساسی قید «قانون اساسی» حذف شد؛ زیرا شورای نگهبان تنها ناظر و پاسدار قانون اساسی نیست و وظیفه پاسداری از شرع را نیز بر عهده دارد. همچنین رئیس قوه قضائیه تنها مکلف است به تعداد بیشتر از افراد مورد نیاز حقوقدانانی را به مجلس معرفی کند و نصاب خاصی برای این تعداد قرار داده نشده است.

تا سال ۹۰ تنها یک ردیف بودجه به شورای نگهبان تخصیص داده شده بود، اما از سال ۹۱ ردیف تازهای با نام «کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی» هم به این بودجه اضافه شده؛ رقمی که تاکنون توضیحی درباره محل مصرف آن داده نشده است.