صادرات «فناوری» تایلند چگونه در حال رسیدن به درآمد نفتی ایران است؟

نکتهای که وجود دارد این است که هر چه میزان صادرات کمتر باشد، دولت باید نفت را با قیمت بالاتری بفروشد و اگر چنین امکانی وجود نداشت دومینوی تغییرات به نرخ تسعیر ارز خواهد رسید تا دولت را از کسری بودجه دور کند. این فرض با توجه به وجود تحریمها در سال آتی، سخت است و وابسته به تحولات سیاسی خواهد بود. رقم ۲۱ میلیارد دلار اعلام شده برابر با سهم دولت از کل فروش نفت(۵/ ۶۵ درصد) است و اگر سهم صندوق توسعه ملی و شرکت ملی نفت و گاز ایران به این رقم افزوده شود، میزان فروش نفت حدود ۳۲ میلیارد دلار خواهد بود.

در این حالت دولت باید از درآمد ارزی ۵/ ۲۹ میلیارد دلاری، حدود ۵/ ۲۱۷ هزار میلیارد تومان به دست آورد، در نتیجه در این حالت، نرخ تسعیر ارز میانگین بودجه بیش از ۷۳۰۰ تومان خواهد بود. با این حساب، درآمد نفتی دولت در بودجه(۲۵ میلیارد دلار) معادل ۵/ ۶۵ درصد از کل فروش نفت کشور و رقم کل فروش بیش از ۳۸ میلیارد دلار خواهد بود.

در این حالت میتوان گفت که دولت از سناریوی «فروش ۵/ ۱ میلیون بشکه نفت با قیمت متوسط ۵۴ دلار و نرخ تسعیر ۵۷۰۰ تومان» به سناریوی «فروش ۶۲/ ۱ میلیون بشکه نفت با قیمت متوسط ۵۴ دلار و نرخ تسعیر ۶۸۰۰ تومان» هجرت کرده است. آنطور که رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک مرکزی پیشتر اعلام کردند، نرخ میانگین ارز در بودجه سال آتی، ۵۷۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

است که در نهایت منجر به کاهش هزینههای سربار این مراکز میشود. سید علی موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتوگو با خبرنگار نفت و انرژی گروه اقتصاد خبرگزاری آنا درباره جزئیات درآمد نفتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: به نظر می رسد درآمد ۳۸۱ هزار میلیارد تومانی نفتی در بودجه سال ۱۴۰۱ که معادل صادرات یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز است با توجه به اینکه در حال حاضر صادرات نفتی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز میرسد، قابل تحقق باشد البته این موضوع منوط به آن است که اتفاق خاصی در شرایط سیاسی و تحریمها رخ ندهد.

به گزارش ایلنا، مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۹ دی ماه) مجلس شورای اسلامی درباره کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، گفت: چندین سال است علی رغم اینکه قیمت برخی ارقام مانند سوخت و ارز ترجیحی را ثابت نگه داشتیم اما تورم ۵۰ درصدی را به مردم تحمیل کرده ایم، اگرچه این عوامل تاثیر دارد اما ریشه های اصلی تورم در جای دیگر است.

صحبتهای رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر نفت بر این ادعا صحه میگذارند. در اين نوشتار، نگارنده بر آن است تا باتوجه به اهميت شناسايي عوامل موثر بر سرمايه گذاري در کشور در حال توسعه اي همچون ايران، به بررسي تاثير درآمدهاي نفتي، بر تامين منابع مالي سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف اقتصادي اين کشور بپردازد. • منطقه عملیاتی كیش كه در حال حاضر فاقد میادین نفتی است.

اما در این حالت، پیشبینی دولت از حجم فروش نفت در سال آتی چه میزان است؟ به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، کل درآمدهای نفتی کشور شامل نفت و میعانات گازی و فرآوردههای نفتی در این دوره زمانی، 364 میلیارد و 498 میلیون دلار بوده که از این میزان واریزی به صندوق توسعه ملی 70 میلیارد و 777 میلیون دلار بوده است.

حال که فلسفه سهم ۱۰۰ درصدی شرکت ملی گاز از درآمدهای صادراتی LPG پارس جنوبی مشخص شد، ممکن است این بحث مطرح شود که نرخ تسویه گاز غنی در سازوکار تسویه دولت با پالایشگاههای گازی رقم پایینی است که موجب شده حاشیه سود این واحدها افزایش یابد.

وی درباره تحقق افزایش درآمدهای مالیاتی، تصریح میکند: اکنون نمیتوان در این باره به طور قطعی اظهار نظر کرد. در برخی سالها این رقم به بیش از ۱۱۴ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد و در برخی سالها روند کاهشی به خود گرفت و به حدود ۵ میلیارد دلار رسید. واتکینز همچنین معتقد است که فاز۱۱ پارسجنوبی کانون اصلی جنگ قدرت میان آمریکا از یکسو و چین و روسیه از سوی دیگر بوده و اروپا نیز در میانه این جنگ گرفتار شده است.

مقایسه سناریوهای مختلف با قانون بودجه سال جاری نیز حاکی از این است که شرایط تحریمی، درآمدهای نفتی را بین ۲۵ تا ۴۰ درصد منقبض کرده است. از این جهت، نرخ ارز برای بودجه سال آتی دو نرخ خواهد بود: یکی نرخ ۴۲۰۰ تومان واردات کالاهای اساسی و دوم نرخ بازار نیما. اصطلاح نرخ میانگین، از آن نشات گرفته که دولت متعهد شده ۱۴ میلیارد دلار از درآمدهای ارزی را با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای واردات کالاهای اساسی اختصاص دهد و آنچه را که از درآمدهای ارزی باقی میماند، بانک مرکزی در بازار نیما به کار برد.

اما نباید از یاد برد که تخمینهای نهادهای بینالمللی بر اساس عکسهای ماهوارهای بوده که احتمال خطا در آنها کم نیست. آیا ایران ظرفیت گردشگرپذیریاش کم است؟

ایران از لحاظ دارا بودن ذخایر گازی، در رتبه دوم جهان قرار دارد و ۱۷٪ سهم گاز جهان را داراست.

رابطه مقداری پول ابتدا توسط دیوید هیوم در قرن هجدهم مطرح شد و مورد توجه اقتصاددانان کلاسیک نیز قرار گرفت. نوبخت در برنامه گفتوگوی ویژه خبری سهشنبه شب تخمین دولت از میزان فروش نفت در سال آتی را ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز اعلام کرد، همچنین بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز پس از رونمایی از لایحه بودجه ۹۸ در روز سهشنبه، خبر داد که قیمت نفت معادل ۵۴ دلار در بودجه در نظر گرفته شده است.