طرفین برجام تا حدود زیادی پیش شرطهای ایران را پذیرفتهاند

در دولت رئیسی و همزمان با مذاکرات برجامی، امور کشور روال عادی خودش را سپری میکند؛ مانورهای موشکی، پرتاب ماهوارهبر، رزمایشهای نظامی، یادداشتهای نقد مذاکرات، مصوبه مجلس درباره برجام مواضع رسمی علیه غرب و گسترش روابط با همه برقرار است، اما برخلاف دولت روحانی، دیگر کسی نمیگوید به روح برجام لطمه وارد شد! دکتر روحانی خاطرنشان کرد: تلاش ما این است در ارتباط با بخش هایی که دست دولت است و میتواند جلوی التهاب را بگیرد، نوسان بزرگی اتفاق نیفتد و این به نظرم قابل کنترل است؛ دستگاههای نظارتی دولتی و غیردولتی، همه دست به دست هم میدهیم و ان شاء الله به خوبی اجرا شده و این کالاها به قیمت مناسب در اختیار مردم قرار میگیرد و بقیه نیازمندیها در آن بازار آزاد میرود. به فضل خداوند و به شکرانهی این صبر و مقاومت، همه چیز برای دورانی سرشار از شکوفایی و سازندگی و رونق و بهروزی برای ایرانیان، فراهم آمده است. ظریف در فایل صوتی مصاحبهاش با سعید لیلاز به سفر ناگهانی سردار سلیمانی فرمانده وقت سپاه قدس به مسکو اشاره کرده که به ورود ایران به جنگ سوریه منتهی شده است. چرا هواپیماهای روسیه از روی ایران پرواز کردند. دولت خاتمی با شعار توسعه سیاسی، جامعه مدنی و قانونگرایی روی کار آمد و در زمان تبلیغات انتخابات هم تقریبا هیچ شعار اقتصادی نداد.

بر طبق گزارش مجله نیوزویک (Newsweek) برای مردم شهر هیچ فرقی نمی کرد که این انتصاب چگونه صورت گرفته بود. او در این مصاحبه که فایل صوتی آن قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ افشا شد، گفته بود روسیه برای نابودی برجام از هیچ تلاشی فروگذار نکرد. او گفته این سفر هم نقشه روسیه بوده، چون تا قبل از ورود روسیه، نیروهای زمینی ایران در حال جنگ در سوریه نبودند، اما پس از آن بود که درگیر شدند. البته همین تکذیبیه درباره کره جنوبی هم صادر شد و ظاهرا کشورهای دیگر در برجام دخالت و نقش دارند و موضع خودشان را در وین به نماینده روسیه بیان میکنند و ایران فعلا تنها نقش تکذیبکننده بر عهده گرفته است! اخیرا اولیانوف تصویری از مذاکرات خود با نماینده دائم عربستان در سازمانهای بین المللی وین منتشر کرده که در حال ارائه گزارشی درباره مذاکرات برجام به طرف سعودی است. وی سال 68 تا 71 سفیر و معاون نماینده دایم نمایندگی در سازمان ملل شد و با پایان ماموریتش در سازمان ملل، 10 سال معاونت حقوقی و بینالمللی وزارت امور خارجه را برعهده داشت. ثالثاً: اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس پایان پروندهی موضوعات حال و گذشته (pmd) را اعلام نماید.

اولیانوف همچنین پس از توقف مذاکرات در عصر پنجشنبه گفت که ما در دو حیطه شاهد برخی پیشرفتها بوده ایم؛ یکی در مذاکرات و دیگر در ارزیابیهای عمومی شرایط پیرامون مذاکرات وین. اين نوسانات که نشاندهنده کاهش «ارزش پول ملي» است، حجم انتقادات اقتصادي به احمدينژاد را افزايش داد.در مجموع، با مقايسه دو دولت احمدينژاد اين نتيجه بهدست ميآيد که احمدينژاد از نظر حمايتهاي سياسي در دولت اولاش، شرايطي به مراتب مطلوبتر داشت که از اين نظر در دولت دوم به لغزندهترين وضع ممکن رسيده است.اما با مقايسه شخص احمدينژاد در دو دوره، به نظر ميرسد اشراف وي نسبت به اداره کشور در دوره دوم بسيار بيشتر شده است.وي در دوره دوم ریاستاش از سال 90 به بعد، از اجرای تصميمات شليکي و برخي سخنان حاشيه ساز فاصله گرفته است. در این دوران که اوج پرکاری و رشد پوتین به مدارج بالا بود، او موفق شد از تز دکترای خود در رشته اقصاد در موسسه معدن کاوی ایالتی سن پترزبورگ دفاع نماید. محمدجواد ظریف مصاحبه با مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری در پایان دوران وزارتش به نقش روسیه در مذاکرات سال ۲۰۱۵ اشاره کرده بود.

وی پیش از این نیز کارشناسی ارشد خود را در حوزه روابط بینالملل و در دانشگاه ایالتی سانفراسیسکو به پایان برده بود. رویداد۲۴ لیلا فرهادی: میخائیل اولیانوف مذاکرهکننده ارشد روسیه در وین نقش فعالی در مذاکرات احیای برجام (یا عنوانی که دولت ابراهیم رئیسی اصرار دارد به کار ببرد یعنی مذاکرات لغو تحریمها) پیدا کرده است. مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه آمریکا و اروپا متوجه تغییر سیاستهای تیم مذاکرهکننده ایران شدهاند، گفت: طرفین برجام در نتیجه به خوبی آگاه هستند که دیگر نمیتوانند مانند گذشته هم مذاکره داشته باشند و هم تحریمهایی را علیه ایران وضع کنند. این فایل صوتی به مثابه بمبی منفجر شده برای ظریف بود و از مرزهای ایران فراتر رفت و هنوز یک هفته پس از افشای آن کماکان در کشورهای منطقه نیز بازتاب دارد. بحرانی که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه پس از افشای فایل صوتیاش با آن مواجه شد، اولین بحرانی نبود که وی از زمان به وزارت رسیدن با آن دست به گریبان بوده است. او به غیبت وزیر خارجه روسیه در عکس پایانی امضای توافقنامه برجام هم اشاره کرده و گفته بود همین عکس بیانگر بسیاری از موضوعات در برجام بود، چون مسکو هفته آخر تمام تلاش خود را به خرج داده بود که برجام به نتیجه نرسد.