مرکز پژوهشها – قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

نائب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه تصویب کلیات لایحه بودجه در صحن مجلس به معنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است، گفت: اکنون بحث برسر نحوه جبران حذف ارز ترحیجی برای دهکهای درامدی است، اینکه به چه دهکهایی و به چه میزان کمک شود.

نائب رئیس مجلس از رئیس جمهور به خاطر حضور در جلسات متعدد مجلس تشکر کرد. تمرینات آماده سازی تیم ملی فوتبال برای بازی با عراق و پیام رئیس جمهور به ملی پوشان، ابلاغ سیاستهای دولت برای حمایت از بورس توسط معاون اول رئیس جمهور، ادامه محاکمه سرکرده گروهک تروریستی حرکهالنضاله و تاکید رئیس قوه قضائیه به پرهیز از بازداشت های غیرضروری از جمله اخبار مهم چهارشنبه شب اند. در این صورت به لطف خدا مردم با مشارکت بالا در پای صندوق های رأی حاضر خواهند شد. وی با بیان اینکه یکی از پایههای اساسی فعال شدن اقتصاد کشور ساخت مسکن است، گفت: با این اقدام مردم امیدوار شده اند که یکی از مشکلات اساسی آنها حل میشود. دولت به دنبال این است که وابستگی بودجه به درامدهای نفتی را کاهش داده و کشور را از محل مالیات اداره کند. در صورت تصویب طرح وی، سازمان خدمات درآمد داخلی (IRS) نمیتواند شهروندان آمریکایی را ملزم به پرداخت مالیات سود حاصل از تراکنشهای ارز دیجیتال تا سقف ۲۰۰ دلار کند.

نیکزاد در خصوص سازوکارهای حمایتی دولت از اقشار آسیبپذیر گفت: دولت بهتر است یارانه نقدی دهکهای درآمدی را پیش از اجرای این طرح به کارت هدفمندی یارانهها واریز کند اما اجازه برداشت ندهد تا آرامش ذهنی بین مردم ایجاد شود.

وقتی نظر نیکزاد را در مورد راهکارهای حمایت از مردم پس از حذف ارز ترجیحی پرسیدیم، پاسخ داد:” دولت بهتر است یارانه نقدی دهکهای درآمدی را پیش از اجرای این طرح به کارت هدفمندی یارانهها واریز کند. اما تا زمان اجرای طرح اجازه برداشت ندهد. “در واقع نیکزاد نسخه دولت نهم را تجویز کرد. به همین جهت رفتهرفته اصلاحطلبان از دستگاههای اجرایی و قانونگذاری کنار گذاشته شدند.علیالقاعده وقتی این محدودیتها صورت میگیرد، ما شاهد آن دسته از فعالیتهایی که توسط اصلاحطلبانی که قبلا فرصتهایی در اختیارشان بوده و ظهور و بروز پیدا میکرده است، نخواهیم بود. مجوز OFL به طور خلاصه میگوید شما اجازه استفاده از قلم در هر کاری چه شخصی و چه تجاری خواهید داشت منوط به اینکه در صورت تغییر آن را مجددا بازنشر نمایید. اگر تولید داخلی ما کفاف دهد و جوابگوی تقاضا باشد ما دیگر نیازی به واردات نخواهیم داشت اما در صورتی که که تولید داخل عملا کمتر از تقاضا و به تبع آن باعث تنش در بازار است، بهتر است یک مسیر برای واردات خودرو تعریف شود که این هم در قانون دیده شده است.

از دیگر آسیب های این گونه، آمیزش آنها با گرگ و سایر گوشت خواران است که باعث میشود خلوص ژنتیکی این حیوانات را از بین ببرند و گونه هایی به نام گرگاس به وجود بیاید که گرگاس ها هم خوی درندگی گرگ و هم رفتار نزدیک شدن به انسان مانند سگ ها را دارند. «نظر به تجارب مفیدی که جنابعالی در دورات مدیریت در بخش های گوناگون به ویژه در سه دوره مجلس شورای اسلامی از آن برخوردار گشته اید، جنابعالی را به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب می کنم». به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح پنجشنبه در ادامه دیدار با مجامع استانی نمایندگان مجلس و در نشست با مجمع نمایندگان استانهای ایلام، کرمانشاه، کردستان و همدان با تبریک فرا رسیدن ماه رجب گفت: استانهایی که امروز در نمایندگان آنها در جلسه حضور دارند سهم قابل توجهی در دوران دفاع مقدس داشتند و به واقع دین خود را به نظام و انقلاب ادا کردهاند و لذا باید همه تلاش خود را برای رفع کاستیها و مشکلات مردم این استانها به کار بگیریم.

به تعبیر آیت الله جوادی، تمسک به این روشها نوعی استکبار است، چون باعث استضعاف فکری مردم می شود. مسئله مردم «بیکاری جوانان، معیشت طبقات ضعیف و مافیای واردات» است که کمر تولید را میشکند و جوانان مبتکر و با انگیزه را مأیوس و کشاورزان زحمتکش را بیچاره میکند. هر چند قانون اساسی در بند (۶) اصل ۱۱۰، مسئله عزل و استعفای فقهای شورای نگهبان را مطرح نموده است، ولی در مورد حقوق­دانان سکوت کرده است. سوالات زیادی را آماده کرده بودیم تا با نایب رئیس مجلس یازدهم مطرح کنیم بخشی از این سوالات مربوط به حذف ارز ترجیحی و رای مجلس به کلیات لایحه بودجه بود. نامه آن شورا در پاسخ درخواست این جانب مبنی بر اعلام علنی دلایل عدم احراز صلاحیت، پس از دو ماه بالاخره در تاریخ ۱۴۰۰.۵.۶، به صورت کتبی واصل گردید، لکن با مهر محرمانه به همین دلیل، انتشار عمومی آن بر حسب قانون صرفا زمانی ممکن است که مرجع اصلی طبقه بندی محرمانه را بردارد (البته برخی از حقوقدانان استدلال دیگری دارند)، متاسفانه پس از درخواست مجدد حقیر مبنی بر برداشتن مهر محرمانه، تا این تاریخ که بیش از دو ماه می گذرد، آن شورا موافقت ننمود و آنگونه که از فحوای بیانات سخنگوی محترم آن شورا مشخص گردید، بنایی هم بر تغییر نظر ندارند.

در جریان جلسه علنی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گزارش این کمیسیون در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه زنان و آسیب های موجود را قرائت کرد. نامزدی که با کسب اجازه از آیتالله صافی گلپایگانی اولین دبیر شورای نگهبان کاندیدا شده و بارها از صافی شورای نگهبان گذشته و منتخب تأیید صلاحیت شده های آن بود. ↑ اصل یکصدوهشتم قانون اساسی : قانون مربوط به تعداد و شرایط خبرگان چگونگی انتخاب آنها و آئیننامه داخلی جلسات آنان برای نخستین دوره باید به وسیله فقهای اولین دوره شورای نگهبان تهیه و با اکثریت آرا آنان تصویب شود و به تصویب نهائی رهبر انقلاب برسد. آرای باطله یزد با حدود ۲۴ هزار برگ رأی؛ دقیقاً بعد از نفر اول انتخابات و رقمی حدود ۱۴ درصد کل آرا بود. هرچند، آمار رسمی از تعداد این آرا در دست نیست اما مواردی از این قبیل در رسانه ها منتشر شد که میزان آرای باطله انتخابات حوزه یزد و اشکذر در رتبه دوم تعداد آرا قرار گرفت.

در این میان، کمترین مشارکت در استان تهران با ۲۶.۲۴ درصد مشارکت (۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۷۶۳ نفر) بوده و در حوزه تهران، ری و شمیرانات و پردیس ۲۵.۴ درصد مشارکت (یکمیلیون و ۸۴۱ هزار و ۸۹۱ نفر) ثبت شده که این آمار با توجه به اهمیت پایتخت بهعنوان قلب تپنده فعالیتهای سیاسی کشور، معنا و پیام مضاعفی دارد. ایشان گفتند: عملکرد مجلس تاکنون خوب بوده اما ریلگذاری برای اصلاح امور کشور، کارهای فراتر و فراوانتری میطلبد و نیازمند وجود آرامش عقلانی و پرهیز از کارهای هیجانی و احساسی است.

موضوعی که زنگ خطر برای افزایش نارضایتی اجتماعی را به صدا درآورد. نیکزاد با بیان اینکه اداره کشور از محل داراییها بدین معناست که دولت برای اداره خود اموال بفروشد، گفت: نگرانی مجلس در بودجه ۱۴۰۱ وضعیت صندوقها به ویژه صندوق تامین اجتماعی است.

اما گفته نشده که اگر نتوانیم نفت بفروشیم نمیتوانیم کشور را اداره کنیم. اگر سهم ۱۴.۵ درصدی وزارت نفت و سهم صندوق توسعه ملی از این درامد را جدا کنیم.

  • ستاره ایرانی باشگاه الاهلی
  • گلزنی کنعانیزادگان، خامه روی کیک برد الاهلی
  • پیشنهاد تنفس
  • دوره نمایندگی مجلس چهار سال است. (اصل 63 قانون اساسی)
  • استانهای خراسان رضوی و خوزستان هرکدام ۶ نماینده؛
  • خلاصه بازی هوادار 1 – استقلال 2
  • جنجال در افتتاحیه المپیک زمستانی؛ پوتین خوابید
  • کلوپ: حضور مانه و صلاح در فینال دستاورد بزرگی است

نیکزاد حذف ارز ترجیحی را یک جراحی بزرگ اقتصادی خواند و گفت: اگر ورزا پای کار بیایند و تدبیر لازم اتخاذ شود، این جراحی بزرگ با موفقیت انجام خواهد شد. استانداران و ورزای مربوطه باید در راستای ذخیره کالاهای اساسی، نظارت و پیش بینی توزیع اقدامات اساسی انجام دهند. با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی، و با عنایت به اینکه سایت صاحبخبر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مؤلفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است. به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرمهم، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس در تشریح مصوبات امروز عصر این کمیسیون گفت:… در ادامه فاطمه رحمانی رئیس کمیته زنان و خانواده کمیسیون اجتماعی با تاکید بر اینکه تامین امنیت اقتصادی زنان بستر آرامش و تعالی خانواده را در جامعه فراهم میکند، گفت: در بیمه زنان خانهدار همچنان در نقطه صفر هستیم و چشمانداز توسعهای تعیین نشده است.

آیا مواضع بنده در فتنه ۸۸ در مغایرت با اسلام، قانون اساسی، حقوق اساسی مردم و خطوط تعیین شده توسط رهبری بود؟ امام جمعه بادرود گفت: از همه آحاد مردم بزرگوار و فهیم کشورمان میخواهیم که با تزریق واکسن و مراعات کردن فاصلههای اجتماعی و با زدن ماسک هم خود را و هم همشهریان عزیز خود را بیمه کنیم. به نظر میرسد صندوق تامین اجتماعی برای ایفای تعهدات خود بودجه و اعتبارات کافی نداشته باشد. وی در ادامه تشکیل صندوق توسعه پیشرفت و عدالت در استانها را اقدامی مهم دولت در بودجه عنوان کرد و اظهارداشت: امیدواریم در بودجه ۱۴۰۱ به فوریت اعتبار۶۶ هزار میلیاردی که برای ۳۱ استان در نظر گرفته شده است تخصیص داده شود تا استانها بتوانند صندوق توسعه، پیشرفت وعدالت را با سرمایه اولیه دو هزار میلیاردی تشکیل دهند.

با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی باید مرغ کیلویی ۹ تا ۱۰ هزار تومان سرسفره مردم قرار میگرفت اما با قیمت ۲۵ الی ۳۰ هزار تومان سر سفره مردم قرار گرفت. این کارشناس حوزه کار افزود: صنایع خانگی، صنایع دستی و تولیداتی که در قالب مسائل مشاغل خانگی مطرح است جز ضروریات و مصارف اصلی مردم نیست؛ بنابراین نمیشود بازار خوبی را برای آنها پیش بینی کرد تا آنها به سوی این قبیل کارها سوق پیدا کنند. گروه دوم ۱۰ تا ۲۰ درصد آرای اجدان شرایط رأی حوزه انتخابیه خود را در کارنامهشان ثبت کردهاند، بیشترین حجم هرم نمایندگان مجلس یازدهم را به خود اختصاص دادهاند و اکثریت عددی بهارستان را تشکیل میدهند. گروه اول نمایندگانی که کمترین میزان رأی را به خود اختصاص دادهاند و درصد رأی آنها از ۲ درصد تا ۱۰ درصد واجدان شرایط رأی حوزه انتخابیه خود بوده است. هرماه گزارش کارهای کمیسیون ها به هیأت رئیسه مجلس داده می شود تا از طریق تکثیر و نصب در تابلو به اطلاع نمایندگان برسد.