نحوه دریافت کالا از انبارهای بورس کالا

در شیوه جدید، دسته چکهای تمامی بانکها کاملاً یک شکل و یک رنگ صادر میشوند که با هدف یکپارچه سازی و استاندار سازی طراحیشده و هویت اوراق بهادار را پیدا خواهد کرد. دلیل راه اندازی سامانه صیاد آن بود که تا پیش از راه اندازی این سامانه، افراد زیادی، بدون اینکه از مقررات مربوط به چک و به خصوص مقررات کیفری آن آگاهی داشته باشند، اقدام به گرفتن دسته چک و صدور چک کرده بودند، که تعداد بسیار بالایی از این چک های صادر شده، برگشت خورده و منتهی به صدور گواهی عدم پرداخت و در نهایت حکم حبس برای صادرکنندگان آن شده بود. در اطلاعیههای اولیه، هیچ محدودیت و شرط و شروطی برای متقاضیان دریافت وام تعریف نشده بود؛ به گونهای گفته شد تمامِ بازنشستگان و مستمری بگیران صندوقها اگر خوش حساب باشند و چک برگشتی یا وام پرداخت نشده، نداشته باشند، میتوانند این وامها در یافت کنند. بر روی این چکها عبارت (کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است.) درج شده تا مشتریان بانکی، این مهم را مدنظر داشته باشند، همچنین رنگ این چکها نیر بنفش است.

او دارای مدرک کارشناسی ارشد معارف اسلامی و مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق و دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران و همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق است. با کلیک بر روی هریک میتوانید اطلاعات کاملتری از آن صنعت همچون نام نمادهای فعال در آن، انواع قیمت آن، چارت قیمتی، اطلاعات قیمتی، نسبتهای مالی، صورتهای مالی و… در شرایطی که طی ماه ششم سالجاری شاخصکل عقبگردی ۵/ ۸درصدی را شاهد بود، در طول اینماه بازار دستکم در نمادهای بزرگ توانسته بخشی از افت ماه قبل را جبران کند. در سامانه صیاد امکان استعلام پیشینه صادر کننده چک برای دریافت کننده وجود دارد که بزرگترین مزیت برای کاهش آمار چکهای برگشتی خواهد بود. با راهاندازی این سیستم یکپارچه صدور چک، اطلاعات چک بهصورت آنلاین در دسترس متقاضیان است که امکان شناسایی و اعتبارسنجی را فراهم میکند. در مواردی که به هر دلیل قرارداد بانکی تمدید شده یا با استمهال آن مطابق مقررات قانونی موافقت می گردد ضرورت دارد سند رهنی تمدید گردد یا سند رهنی متمم تنظیم شود در این صورت بانک پیش نویس سند رهنی را به دفتر اسناد رسمی که ملک رهنی قبلی در آن تنظیم شده اعلام می دارد تا به عنوان سند متمم رهنی اقدام نماید.تمدید مدت قراردادهای رهنی در زمان تجدید تسهیلات یا پرداخت تسهیلات جدید، بایستی به موجب یک اقرارنامه در دفاتر اسناد رسمی و حداقل تا سررسید تسهیلات جدید تمدید گردد در خصوص ارائه مال مرهونه از سوی اشخاص ثالث به عنوان وثیقه در قرادادهای بانکی ، اقرارنامه باید از سوی مالک نیز امضاء گردد.

یکی از شرایطی که وام فوری با سند ملکی بدون ضامن دارد این است که تمامی هزینه ها مانند هزینه کارشناسی که ارزش گذاری واقعی را برای سند انجام می دهد ، انتقال سند و موارد دیگر از این دست به عهده فرد وام گیرنده است .در این بین در هر زمانی که فرد از گرفتن وام پشیمان شود باز هم این هزینه ها را باید تا آن زمان پرداخت نماید . 1 اعضای محترمی که اقدام به دریافت وام طرح زمرد می نمایند مبلغ اندوخته آنان پس از دریافت وام با پرداخت 50درصد ازاقساط به وام گیرنده استرداد می گردد. امکان ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد به صورت اختیاری از طریق اپلیکیشنهای موبایلیِ مورد تائید بانک مرکزی که اسامی آنها در تارنمای شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت (شاپرک) و همچنین از طریق درگاههای نوین بانکها و موسسات اعتباری (اینترنت بانک و همراه بانک) منتشر می شود، فراهم شده است. نگاه آسیب شناسانه به عرصه تحقیق و توسعه حاکی از آن است که در بسیاری از نهادهای مالی بخش تحقییق و توسعه در متن فعالیتهای جاری قرار ندارد و نقش آنها در اثربخشی فعالیتهای پژوهشی کم رنگ و حاشیه ای است. صالحآبادی مدیرعامل فعلی بانک توسعه صادرات ایران و نخستین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور است.

در خرداد ۸۵ و پس از تأسیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از سوی شورای عالی بورس به عنوان رئیس سازمان انتخاب شد و در مدت حدود یک دهه، هدایت بازار سرمایه کشور را برعهده داشت و آذر ماه ۱۳۹۳ از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار ایران استعفا کرد. بنابراین با کنار رفتن شعبه و عوامل انسانی، فرآیند اعتبارسنجی، صدور و رصد استفاده از چک کاملاً مکانیزه میشود و امکان اینکه صدور دستهچک بر اساس روابط شعب و مشتریان شکل بگیرد، دیگر وجود نخواهد داشت. بنابراین باتوجه به این قانون و ارایه دسته چکهای جدید که دارای تاریخ انقضا هستند، باید ثبت و انتقال و دریافت چک در سامانه چک صیادی انجام شود. مزیت چک صیادی چیست؟ طبق روال جدید، دیگر شعب بانکی مرجع صدور دسته چک نیستند و متقاضی دسته چک از طریق سامانه بانک مرکزی اعتبارسنجی شده و دسته چک برایش صادر میشود. با اجرایی شدن صدور دستهچکهای جدید که علاوه بر متحدالشکل بودن، در نحوه صدور نیز از روش یکسانی پیروی میکنند، ارتباط متقاضی دستهچک با شعبه به ارتباط متقاضی با سامانه صیاد تغییر میکند. گرچه انتخاب رئیسکل بانک مرکزی نیازی به تأیید و رأی نمایندگان مجلس ندارد، با این حال در فهرستی که رسانهها از کابینه ابراهیم رئیسی منتشر کردهاند، نام علی صالح آبادی به عنوان رئیس بانک مرکزی در دولت سیزدهم به چشم میخورد.