نگاهی به عملکرد هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد

هریس در حوزه سیاست خارجی نیز مواضع به نسبت معقول دارد و حامی بازگشت آمریکا به برجام است، هرچند روابط بسیار خوبی با لابی اسرائیل دارد. خاطرنشان شد که همه طرف ها در تلاش هستند تا برجام را به شکل اولیه خود بازگردانند. از سوي ديگر، راستگرايان سنتي ايران به نظر ميرسيد بهترين گزينه ممکن را ادامه کار اکبر هاشمي رفسنجاني ميدانستند ولي براي حمايت خود شرط و شروط داشتند که مهمترين آن مربوط به چينش کابينه بود. من در جلسهای به رئیس جمهور گفتم بعد از ۶ ماه، اگر وزیر این دولت کاری که ملت و انقلاب میخواهد نمیتواند انجام بدهد ولو محترم ولو سالم، شما لطف کنید و از او بخواهید که استعفا بدهد و یکی دیگر را معرفی کنید تا کار ملت پیش برود. من دخالتی در آن مسائل نداشتم و اگر به حرفهایم گوش کنید و کلماتی که من در سخنرانیام به کار بردم بشنوید، میبینید که آنها در اصل فوقالعاده آرامبخش بودند! من آدم احمقی نیستم که بگویم “نمیخواهیم با شما تجارت کنیم.” اگر با ما تجارت نکنند، میدانید چه میشود؟

تعریف و تمجیدهای ترامپ از اوباما، تغییر رویه چشمگیری برای این رهبر سابق کاخ سفید به شمار میرود که پنج سال تمام به غلط مدعی شد باراک اوباما متولد آمریکا نیست و درباره دو دوره ریاست جمهوری او مواضعی داشت. اگر دقت کنی، ایران است که به یمن میرود. این نامه چند ده صفحهای به دستخط خود سیدخاتمی بوده است و ظاهرا خاتمی خواسته فقط خودش در جریان باشد، به همین دلیل است که خیلی اطرافیان خاتمی از جزییات نامه باخبر نیستند. «دونالد ترامپ» رئیسجمهور آمریکا که پیش از این بارها «پول» را تنها دلیل اهمیت روابط با عربستان سعودی توصیف کرده، در مصاحبهای که امروز (یکشنبه) پخش شد، بار دیگر با لحنی تحقیرآمیز از سعودیها یاد کرد و گفت ایالات متحده باید از عربستان سعودی که کشوری ثروتمند است، پول بگیرد. رییس جمهور آمریکا همچنین از هیثم بن طارق به دلیل حمایت از توافق میان امارات و اسرائیل که با میانجیگری آمریکا برای عادیسازی روابط انجام شد تشکر کرد. البته رسانههای قطری کم و بیش سعی کردند از امارات انتقاد کنند، اما در سطح رسمی موضع قطر بسیار ملایم بود. در همین راستا کاخ سفید نیز در بیانیه ای اعلام کرد، ترامپ در گفتوگوی تلفنی با سلطان عمان بر اهمیت توافق میان امارات با اسرائیل که با میانجیگری آمریکا موسوم به توافق «آبراهام» انجام شد، تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، ۲ طرف همچنین در خصوص روابط ۲ جانبه و تقویت آن گفت و گو کردند. وی در پایان گفت: «میان آنها (نتانیاهو و بایدن) دوستیای نبود چراکه اگر این دوستی وجود داشت، با ایران توافق امضاء نمیکردند. اگر به عربستان سعودی نگاه میکنید، به ایران هم نگاه کنید، به بقیه کشورها هم نگاه کنید، اسمشان را نمیبرم، ببینید چه چیزی در جریان است. اگر به توافق هستهای بازگردند، اسرائیل بسیار در خطر خواهد بود! نمیرسیدم فکر میکنم که اسرائیل ریشهکن میشد. تا این لحظه هم فکر میکنم که اسرائیل نابوده شده است». و نتیجهگیری کلی، این است که میزان محبوبیت و تأیید کار رئیس جمهور توسط مردم در سال اول فعالیت او پایینترین رقم در بین رؤسای جمهور آمریکا در طول تاریخ این کشور است که عدد ۴۸.۹ درصد را نشان میدهد، در همین نظرسنجیها پایینترین میزان برای بایدن ۴۰ درصد بود.؛ البته ترامپ استثنا بود که ۳۸.۹ درصد را به خود اختصاص داد و حتی از بایدن نیز پایینتر بود. او همچنین اوباما را “جاهلترین رئیس جمهور تاریخ ما”، “یک فاجعه” و “بنیانگذار داعش” خطاب کرده بود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا شنبه در آغاز تور چهار روزه “تاریخ” با بیل اورایلی، روزنامهنگار آمریکایی درباره باراک اوباما، رهبر اسبق کاخ سفید گفت: از او خوشم میآمد، او را دوست داشتم؛ باهوش و تیزبین بود.

چنی خاطرنشان کرد: «حتی دختر ترامپ، ایوانکا، حداقل دو بار به داخل خانه رفت تا از او بخواهد که این خشونت را متوقف کند، اما او اقدامی نکرد. وی افزود: «نکته قابل توجه دیگر اینکه ظریف ضمن حفظ حریم و حدود کار خود تعامل خوبی با اصحاب قدرت در داخل دارد. ظریف در سال ۱۳۵۵ با ویزای دانشجویی به آمریکا رفت و 1367 دکترای مطالعات بین المللی خود را از دانشگاه دنور ایالت کلرادو گرفت. برغم برخی ادعاها و گزارش های منتشر شده در رسانه های غربی، مذاکرات مدیر کل آژانس بین المللی اتمی و مقامات ایرانی در تهران، به توافقات مهمی منجر شده است. رییس جمهوری گفت: با مشکلاتی به نام مهاجرت های بی رویه در شهرهای بزرگ مواجه هستیم که تصرفات غیرقانونی را ایجاد می کند و مسائل فرهنگی که ریشه آن به مسئله اشتعال باز می گردد در آن موثر است. در تمام این سالها وضعیت اقتصاد ایران نشان داده است که بدون رابطه با کشورهای جهان نمیشود چرخ اقتصاد را به صورت کامل چرخاند. با این حال انتقادات زیادی در میان جمهوری خواهان علیه این دو نماینده کنگره صورت میگیرد و حتی موضوع اخراج این دو نماینده از حزب جمهوری خواه هم بدلیل انتقادات از ترامپ مطرح شده است.