کروناویروس – ایسنا

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا صبح جمعه (۱۵ بهمن) به بیش از ۳۸۸ میلیون و ۵۲۵ هزار نفر رسید و تعداد قربانیان این ویروس نیز از پنج میلیون و ۷۳۱ هزار نفر فراتر رفت. در حال حاضر آمریکا با بیش از ۷۷ میلیون و ۱۵۰ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول قرار دارد و کشورهای هند، برزیل و فرانسه در ردههای دوم تا چهارم هستند. ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید-۱۹ هماکنون در رده دوازدهم قرار دارد. در این اینفوگرافیک، آمار ۱۵ کشور اول جهان از نظر تعداد مبتلایان و تازهترین آمار کلی جهان درمورد ویروس کرونا را مشاهده میکنید.

آیا احتمال دارد که ویروس جهش پیدا کند؟ ویروسها همیشه در حال تغییر و جهش هستند. اما اینکه به چه صورتی تغییر میکنند ناشناخته است. خانواده ویروس کرونا همیشه از گونه حیوانی به گونه دیگری منتقل شده است. این ویروس برای انتقال آسانتر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری سختتری شود. دانشمندان در حال تحقیق درباره این موضوع هستند. این ویروس چطور متوقف میشود؟ واکسنی برای ویروس کرونا وجود ندارد. بنابراین تنها راه جلوگیری از سرایت آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در قرنطینه است. باید به دنبال افرادی گشت که با بیماران این ویروس در تماس بودهاند و آنها را زیر نظر گرفت. در قدم بعدی باید محدودیتهای مسافرتی ایجاد کرد و از گردهماییهای عمومی جلوگیری کرد.

اما باید توجه داشته باشید اثربخشی آنها در جهش های جدید کمتر از سویه های قبل می باشد. آیا تست های PCR در حال حاضر قابلیت تشخیص ویروس کرونا انگلیسی و سایر انواع آن را دارند؟ بله ابتلا به هر نوع “کرونا” با تست PCR (در این ازمایش، با کمک سوآپ از حلق و یا بینی بیمار نمونه گرفته میشود) تشخیص داده میشود. تست تشخیصی مبتنی بر RT-PCR از چندین ژن هدف برای شناسایی ویروس COVID-19 استفاده می کند، به طوری که حتی اگر جهش بر یکی از اهداف تأثیر بگذارد، سایر اهداف RT-PCR همچنان قابلیت تشخیصی خواهند داشت.

آبریزش بینی همچنین یک علامت شایع سرماخوردگی است و میتواند یکی از علائم آنفولانزا نیز باشد. در نتیجه برای تشخیص درست کرونا نمی توان به تنهایی بر آبریزش بینی تکیه کرد. اما برای احتیاط، در صورت داشتن تنها همین علامت، باید خود را قرنطینه کنید. اختلال در بلع یا همان دیسفاژی از عارضههای شایع همزمان با مشکلات حاد تنفسی مرتبط با علائم کرونا است.

وی در خصوص محدودیتهای کرونایی و اعمال آنها در سطح استان تهران نیز گفت: همه دستگاهها مکلف به رعایت مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا هستند و هر دستگاهی که در این حوزه کوتاهی کند با آن برخورد خواهد شد. مشکل اصلی در مراکز تجمع جمعیتی است. همانند بازار تهران و مجموعه مترو که تراکم جمعیت در آن وجود دارد و باید تشدید مراقبتها در آن صورت بگیرد. سامانه ۱۱۱ نیز در این حوزه پاسخگوی شهروندان خواهد بود. وی در خصوص وجود سگهای بلاصاحب نیز گفت: به تمام شهرداریها ابلاغ شده که نسبت به این موضوع با حساسیت بیشتری اقدام کنند و قطعا نظارت بیشتری نیز اعمال خواهد شد. وی درباره افزایش تعداد پرسنل شهرداریها نیز گفت: باید چارچوبی برای افزایش نیرو در شهرداریها وجود داشته باشد.

بهگفته قادری از 28 آذر تاکنون 467 مورد ابتلا به امیکرون در کشور شناسایی شده است و ویروس امیکرون گردش خود را درون جامعه آغاز کرده است و ممکن است طی چند هفته آینده با افزایش چشمگیر موارد مواجه شویم. قادری متذکر شد: برخی استانها بیشتر در معرض خطر هستند، مانند هرمزگان، تهران، خراسان رضوی، اصفهان و مازندران که استانهایی هستند که باید بیشتر مراقب بحث اُمیکرون باشند و مداخلات اجتماعی خودشان را بهنحو احسن انجام دهند. سعید کشمیری در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر از افزایش مبتلایان به اومیکرون خبر داد و اظهار داشت: بر اساس آخرین آمارها تاکنون 9 نفر مبتلا به سویه جدید اومیکرون در شهرستانهای استان بوشهر شناسایی شدهاند.

تاول آبدار یا وزیکولار از دیگر علائم کرونا هستند. میکروتاولهای کوچک مملو از مایعات هستند. آنها ممکن است در اوایل بیماری یا در هر زمان دیگری و اغلب روی دستها ظاهر شوند. مبتلایان میانسال کرونا ویروس بهطور شایع از آنها رنج میبرند. حضور تاولها بیش از ده روز طول میکشد.

در مدتی که در خانه قرنطینه هستم چگونه میتوانم مواد غذایی و داروهایم را تهیه کنم؟ وقتی کسی 14 روز قرنطینه را تمام کرده است، آیا باید به دکتر عمومی مراجعه کند؟ از کجا میتوانم اطلاعات بیشتری به دست آورم؟ ویروسهای کرونا یک فامیل بزرگ ویروسند. بعضی از ویروسهای کرونا در انسان بیماری ایجاد میکنند و سایر آنها در حیواناتی مثل خفاشها، شترها، و گربههای زباد.

  • هنگامی که بیمار هستید، در خانه بمانید
  • برای هادیهای رشتهای، $$ 0.8$$ تا $$ 0.87$$
  • تا حد امکان از وسایل نقلیه عمومی استفاده نکنید
  • مشکل در تنفس
  • گرفتگی بینی

مدیر کل سازمان بهداشت جهانی بار دیگر خواستار توسعه همکاری جهانی از جمله حمایت مالی برای مقابله با شیوع کرونای جدید در سراسر جهان شد. وی همچنین گفت که وضعیت کنونی برای درازمدت ادامه نخواهد یافت. بر اساس این بیانیه، تعداد مبتلایان به این ویروس 44 هزار و 653 نفر اعلام شد که وضعیت 8 هزار 204 نفر از این افراد وخیم است. تعداد افراد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا نیز 21 هزار و 675 نفر اعلام شد.