7 نکته و توصیه مهم سازمان بهداشت جهانی در مورد ویروس کرونا

اردشیر بابکان پس از شکست واپسین شاهنشاه پارت، اردوان پنجم، در سال ۲۲۴ م در دشت هرمزدگان، به دودمان اشکانی پایان داد و شاهنشاهی ساسانی را بنیان گذاشت. این امور، قدرت روحانیت در ایران را افزایش داد و نقش آنان را به عنوان میانجی الهی تقویت کرد؛ به اندازهای که در اسلام سنی و شیعهٔ نخستین وجود نداشت. پس از اشغال ایران، بریتانیا و شوروی به محمدعلی فروغی پیشنهاد دادند که رسماً جمهوریت را اعلام کند که وی مخالفت کرد. سعی کن غذای تو دوای توو دوای تو هم غذای تو باشد، حکمای سنتی در شروع کار درمانی، ابتدا از دو جهت به تغذیه می پرداختند. حکما بر اهمیت تغذیه در شروع کار درمانی تأکید بسیاری می کردند و معتقد بودند که درمان را تا می شود، باید با غذا دنبال کرد و تا حد ممکن از دارو استفاده نکرد، چون دارو حتی اگر به جا استفاده شود نیز عارضه هایی دارد.

بسیاری از اصول ضروری برای زندگانی مانند تغییرات فصلی، آلودگی هوا، محیط زندگی و محیط روانی، خارج از اراده و خواست ماست، ولی مصرف غذا کاملا قابل برنامه ریزی است.اگر کسی بدون پرهیز در تغذیه درمان را شروع کند، موفق نخواهد شد؛ برای شروع کار درمانی، باید از پرهیز شروع کرده ته دارو، هر مکتب طی که پرهیز و توجه به غذا را مبنای درمان خود قرار ندهد، ناقص است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که زورتان به بلند کردن کیسه برنجی نرسیده باشد یا نتوانسته باشید از یک تپه بالا بروید و یکدفعه سر و کله یکی از قدیمی ها پیدا شود و به شما کنایه بزند که شما نسل روغن نباتی هستید!

هر چه باشد، حداقل چیزی که این بحران ها نشان می دهند، آن است که ما در برابر تغییرات تغذیه ای مقاومت و تدبیر جدی نداشتیم و بدون این که سیک سنگین کنیم و به ضررها و فواید و اقتضائات سبک جدید تغذیه فکر کنیم، آن را پذیرفته ایم بدون این که فکر کنیم شاید این محصولات بومی اروپاییان و متناسب با اقلیم آنها باشد و با مزاج و اقلیم ما سازگار نباشد. امروزه به جایی رسیده ایم که سالانه یک و نیم میلیون تن روغن نباتی خام به کشور وارد می شود و جالب اینجاست که 9 ماده اولیه صنعت روغن نباتی، وارداتی است. توضیح روایت آن که مراد از نفوس، روح انسان است که چون مرغی اسیر قفس تن اوست.

سهروردی، عارف و فیلسوف بزرگ می گوید: «خوردن، اصل است و محتاج به علوم بسیار از بهر آن که مشتمل است به مصالح دینی و دنیوی و اثر طعام خوردن به دل و قلب می رسد و قوام تن بدان منوط است». غذاهایی که ما می خوریم، همه دست کاری شده اند؛ برنج های ژنتیکی، خیارهایی که به زور کود و سم رشد کرده اند، بادام ها و گردوها و تخمه هایی که آن ها را از پوسته جدا می کنند و ماه ها بعد به دست ما می رسد، مرغ هایی که در کمتر از نصف مدت طبیعی، چاق و چله شده اند، گوشت های منجمدی که گاهی سال ها در فریزرها ذخیره شده اند.

نهادهای تغذیه ای غربی در این مدت خصوصا بعد از اصلاحات ارضی به طور جدی در جامعه ما مستقر شده اند؛ فروشگاه های بزرگ مواد غذایی، رستوران ها، فست فودها و کافی شاپ هایی که هر روز مثل قارچ در خیابان های شهر می روید، در فرهنگ ما سابقه چندانی نداشته است. سلامتسرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: متاسفانه مطلبی امروز به نقل از وزارت بهداشت در رسانههای زرد، غیررسمی و حاشیهساز مبنی بر تعطیلی دو هفتهای کشور منتشر شد که به هیچ عنوان صحت ندارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص چگونگی برطرف کردن افت تحصیلی دانشجویان علوم پزشکی و افزایش مهارت آنها گفت: کرونا چه در ایران و چه در کل دنیا موجب شد افت تحصیلی محسوسی ایجاد شود و با وجود آموزش مجازی و برکات آن اما آموزش حضوری یکی از ضروریات آموزش پزشکی است. عراق و افغانستان سیب زمینی ایران را به علت این که حاوی کود غیر مجاز نیترات است، پس دادند. پارافین هم طبق نظر مسئولین به سیب و نارنگی زده می شود. از زدن نمک به خیار و خوردن آجیل های شور و این قبیل کارها هم بهتره صرف نظر کنیم. به مؤمنان دستور داده شده که فقط از غذاهای پاکیزه و حلال استفاده کنند.

بر روی این کالاها یک جدول ارزش غذایی درج شده که میزان کالری و پروتئین و چربی آن را مشخص می کند. تأثیر غذا بر نسل انسان و معنویت و تأثیر آن در شکل گیری فضائل و رذایل اخلاقی بر کسی پوشیده نیست. امام رضا(ع) در مورد تأثیر تغذیه بر اخلاق و رفتار می فرماید: «بدان که نفوس، تابع مزاج بدن ها می باشند.

آشپزی ایرانی اگرچه تحت تأثیر روشهای آشپزی جهان عرب و شبهقارهای بودهاست اما به اندازهٔ زیادی محصول جغرافیا و محصولات خوراکی درون ایران است. البته اگر این موضوع پنج سال ادامه پیدا کند چون بر اساس برآوردهای انجام شده کشور ایران نیازمند ۲۲۵هزار پزشک است و این ظرفیت اگر تامین شود، تقریبا ۱۵سال متوالی باید با ظرفیت بالا، دانشجوی پزشکی جذب کنیم تا بتوانیم این ظرفیت را پر کنیم.

نتیجه گیری: با توجه به اینکه مشکلاتی در استقرارHEICS داریم، پیشنهاد میشود که مسئولان ذیربط در سطوح مختلف بهداشت و درمان با استفاده از سیستمهای حمایتی و تشویقی برای اجرای هرچه سریعتر این سیستم اقدامات لازم را انجام دهند. ثانيا، قبل از شروع تجویز دارو، غذاهای مفید را برای بیمار تجویز می کردند؛ مثلا در درمان یبوست روده، به جای استفاده از داروهای قوی مثل سنا که عارضه دارد، می توان با تغیر رژیم غذایی و خوردن نان سبوس دار، آلوی رسیده، انجیر، شیر، خاکشیر و گل قند، بیماری را درمان کرد. غذاهایی که ما می خوریم، حاوی آلودگی هایی چون افزودنی ها، آفت کش ها و سموم، آنتی بیوتیک ها، هورمون ها، کودهای شیمیایی و ژنتیکی می باشند. در چند سال اخیر، عده ای سودجو، قبل از فصل برداشت، پرتقال را از باغ داران خریداری می کنند و با استفاده از دستگاه هایی پرتقال را رنگ آوری می کنند و رنگ پرتقال را از سیر به زرد تبدیل می کنند!

  • دوری از افراد مریض
  • معاونت بهداشت
  • شیر نیم لیتر
  • ثبت مدارک مربوط به سهمیه
  • تغییر ژن ها
  • معاونت آموزشی
  • استفاده از ژل شستشوی بانوان
  • ظرفیت دانشگاههای روزانه: 35861 نفر

و چه سیر تولیدی داشته است و ترکیبات آن چیست؟ در این جا با مرور برخی از آلودگی های غذایی که مسئولین بهداشت آن را تأیید کرده اند، به بررسی وضع تغذیه می پردازیم. انسان باید دقت کند که چه چیزی می خورد؟ جسم و روان انسان متأثر از نوع غذاست؛ پس به همین علت لازم است انسان علاوه بر رعایت مسائل الهی در هنگام تهیه غذا، دقت کافی در انتخاب آن چه را که می خورد و می آشامد، داشته باشد تا تعادل مزاجی و سپس نفسانی او به هم نخورد و بتواند راه حق و حقیقت را بیاید. به هر اندازه که مزاج و جسم او سالم باشد، روح او نیز سالم و کامل تر خواهد بود، روح سالم در بدن سالم است.

0 دیدگاه دربارهٔ «7 نکته و توصیه مهم سازمان بهداشت جهانی در مورد ویروس کرونا»

دیدگاهتان را بنویسید